A A+ A++

17.03.2021r. 11:46

Amerykańscy naukowcy opracowali nową klasę powłok optycznych, dzięki którym ogniwa PV mogą działać sześć razy dłużej niż zwykle, a co za tym idzie, koszty wymiany zużytych ogniw mogą być niższe. Nad projektem współpracują Case Western Reserve University (CWRU) w Ohio i University of Rochester w Nowym Jorku.

Powłoki optyczne to warstwy materiału osadzone na powierzchni w celu odbijania lub filtrowania światła na różnych długościach fal. Są integralną częścią prawie każdego instrumentu optycznego, od okularów po teleskopy.

“Nowe powłoki mogą w pełni odzwierciedlać wąską długość fali, która odpowiada zakresowi wydajnemu wytwarzaniu energii elektrycznej przez ogniwo PV. Oznacza to, że nowe powłoki mogą doprowadzić do wysokowydajnego, niedrogiego rozwiązania do wytwarzania energii słonecznej” – informuje Giuseppe Strangi, profesor fizyki z CWRU.

Naukowcy stworzyli nowatorską powłokę wykonaną z warstwy germanu o grubości 15 nanometrów (podobnej do krzemu lub cyny), która może jednocześnie odbijać i transmitować tę samą długość fali lub kolor, a obie te cechy charakteryzują się dużą przejrzystością. Nowe powłoki, oprócz możliwości precyzyjnego dostrojenia, aby odzwierciedlały idealną długość fali PV, mogą być również przystosowane do pochłaniania pozostałej części widma słonecznego. Oznacza to, że mogą skutecznie przenosić te długości fal na ciepło. Przechowywanie tej energii cieplnej jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z przechowywaniem energii elektrycznej.

Takie podejście chroniłoby również ogniwo fotowoltaiczne przed przegrzaniem, prowadząc do obietnicy sześciokrotnego wydłużenia żywotności ogniw PV. Jednak, jak podkreślają naukowcy, zastosowanie energii słonecznej PV w tym nowym procesie manipulowania optyką falową w nanoskali zajmie trochę czasu.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMówię TAK drodze S16
Następny artykułChcesz dostać skierowanie na test na koronawirusa? Wypełnij formularz online