A A+ A++

Gościem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego był 3 czerwca 2022 r. Miyajima Akio, Ambasador Japonii w Polsce. Rozmawiano o dotychczasowej współpracy Torunia z Japonią, biznesie japońskim w regionie oraz o sytuacji polskich miast w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Było to pierwsze spotkanie prezydenta Torunia z Ambasadorem Japonii, który w listopadzie 2020 r. rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Wizytę w urzędzie Pan Ambasador Miyajima poprzedził wygłoszeniem wykładu na Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Warto w tym miejscu nadmienić, że UMK jest jednym z czterech głównych uniwersyteckich ośrodków japonistycznych w Polsce. Prowadzone są studia licencjackie oraz magisterskie w zakresie translatoryki.

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano o turystyce, która małymi kroczkami po pandemii odbudowuje się w Toruniu, natomiast w Japonii niedługo może ponownie rozkwitnąć, dzięki oczekiwanemu otwarciu granic dla cudzoziemców. Była też mowa o biznesie japońskim w naszym regionie – Prezydent Zaleski wspomniał o dwóch przedsiębiorstwach branży metalowej prowadzonych przez Japończyków: Poland Tokai Okaya Manufacturing oraz Sohbi Craft Poland, które w tym roku obchodzi swoje 15-lecie.

– Od japońskich przedsiębiorców nauczyłem się, że w biznesie najważniejszy jest człowiek. Kiedy kilkanaście lat temu rozmawiałem z przedstawicielami firmy Sharp, jednym z najważniejszych wyznaczników do rozpoczęcia działalności dla nich była nie siła robocza, czy tereny pod budowę fabryk. Już wtedy zwracali uwagę na warunki do uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu, dostęp do oświaty i kultury w mieście. Teraz znamy już to wszyscy jako społeczna odpowiedzialność biznesumówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pan Ambasador Miyajima potwierdził, że ten przykład bardzo dobrze ilustruje filozofię japońskiego biznesu.

– Bardzo ważne jest dla nas to, aby traktować pracowników jako członków naszych rodzin. Biznes powinien być oparty na zaufaniu, długoterminowej współpracy oraz wzajemnym zrozumieniupowiedział Miyajima Akio, Ambasador Japonii w Polsce.


Dużą część spotkania poświęcono tematowi bliskiemu nam wszystkim – wojnie w Ukrainie. Pan Ambasador wspomniał, że konflikt ten nie schodzi z czołówek japońskich mediów, ze względu również na sąsiedztwo Japonii z Rosją. Był także pod dużym wrażeniem otwartości Polaków i Polek, którzy ugościli uchodźców w swoich domach. Podkreślił, że sytuacja ta jest problemem rangi międzynarodowej i w taki sposób powinna być przedstawiana zagranicą.  Pan prezydent wspomniał, że obecnie w Toruniu staramy się pomagać, jak możemy przybyłym obywatelom Ukrainy oraz naszemu miastu partnerskiemu Łuckowi. Dodał także, że w tych staraniach finansowo wsparły nas dwa miasta partnerskie – niemiecka Getynga oraz francuskie Angers.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem – przekazywaniem okolicznościowych upominków. Prezydent Zaleski zaoferował to, z czego obok Mikołaja Kopernika Toruń słynie – wyborne pierniki. Ambasador wręczył natomiast długopis z wygrawerowanym stratowulkanem Fudżi, który, jak wspomniał, tak jak toruńska starówka wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po oficjalnej wizycie dyplomata oraz prezydent udali się na obchody 15-lecia firmy Sohbi Craft Poland.

Miyajima Akio, Ambasador Japonii w Polsce i prezydent Torunia Michał Zaleski


Akio Miyajima

Ambasador Akio Miyajima przyjechał do Warszawy i rozpoczął misję dyplomatyczną w listopadzie 2020 roku. Jest zawodowym dyplomatą z ponad 40-letnim doświadczeniem od 1981 roku. Wcześniej Ambasador Miyajima sprawował funkcję Ambasadora Japonii w Turcji, oraz pełnił służbę w Waszyngtonie, Seulu, Nowym Jorku (ONZ) i Londynie.

Życiorys ambasadora – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. Natalia Przytarska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Jakub Kolski i Artur Reinhart spotkają się z pińczowską publicznością
Następny artykułPatryk Jaki o „prawdziwych kamieniach milowych”. „Markety zamiast kościołów i proniemiecki premier”