A A+ A++

W 2019 roku spożycie alkoholu wyniosło średnio 5,5 litra na głowę, natomiast w 2010 roku było to 5,7 litra. Największe średnie spożycie alkoholu było w Europejskim Regionie WHO (9,2 litry) oraz w Amerykańskim Regionie WHO (7,5 litra).

Osoby nadużywające alkoholu wypijają dziennie średnio 27 gramów czystego alkoholu. Liczba ta odpowiada 2 kieliszkom wina, 2 butelkom piwa o pojemności jednej trzeciej litra lub dwóm kieliszkom wódki o pojemności 40 mililitrów.

– Tak duże i częste sięganie po alkohol zwiększa ryzyko wielu schorzeń, niepełnosprawności oraz zgonu – zaznaczono w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak wskazuje WHO, częste sięganie po alkohol predysponuje do epizodów intensywnego picia, polegających na wypiciu 60 gramów czystego alkoholu, czyli 4-5 kieliszków wina lub tyle samo butelek piwa. Takie epizody przytrafiają się 38 proc. osób nadużywających alkoholu, na ogół mężczyznom.

Według raportu WHO po alkohol coraz częściej sięga młodzież i tzw. młodzi dorośli (osoby w wieku 15 – 19 lat). Na świecie w tej grupie wiekowej prawie co czwarta (23,5 proc.) to osoba aktualnie pijące alkohol. Przy czym w Europejskim Regionie WHO do tej grupy zalicza się 45,9 proc. 15-19-latków, a w Amerykańskim Regionie – 43,9 proc.

WHO zwraca uwagę, że dostępne są różnego typu terapie leczenia alkoholizmu oraz uzależnienia od leków psychoaktywnych, ale na ogół są one wykorzystywane w niewielkim stopniu. W 2019 r. z takich terapii korzystało w poszczególnych krajach, w których w ogóle są dostępne tego rodzaju dane, od zaledwie 1 proc. do 38 proc. osób uzależnionych.

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKAS udaremniła wywóz szczepionek HPV poza granice Rzeczpospolitej Polskiej
Następny artykułChluba Ekonomika to Agnieszka i Katarzyna