A A+ A++

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Z dniem 1 października ustawa wejdzie w życie. Kto skorzysta ze świadczeń?

Jak czytamy w komunikacie:

Ustawa reguluje zasady uzyskania dofinansowania dla osób posiadających dzieci w wieku od 12-35 miesiąca życia.

“Aktywny rodzic” to trzy formy wsparcia. Celem jest aktywizacja zawodowa rodziców. Jaka jest wysokość wsparcia? 

  • Aktywni rodzice w pracy – świadczenie przysługiwać będzie osobom aktywnym zawodowo, a więc także studentom pracującym, w tym na podstawie umowy zlecenia, oraz doktorantom otrzymującym stypendium doktoranckie. Wysokość świadczenia wyniesie 1500 zł miesięcznie na rzecz organizacji opieki nad maluchem w wieku 12-35 miesięcy w domu. Podstawową przesłanką warunkującą prawo do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” jest aktywność zawodowa osób ubiegających się o to świadczenie.
  • Aktywnie w żłobku – świadczenie skierowane do rodziców, którzy nie będą korzystać z pierwszego świadczenia. W związku z brakiem wymogu aktywności zawodowej ze świadczenia może skorzystać także niepracujący student lub doktorant. Polega ono na dofinansowaniu do żłobka do wysokości 1500 zł miesięcznie na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna.  
    Świadczenie „aktywnie w żłobku” przysługuje rodzicom na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego albo jest objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, nie dłużej jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4. rok życia.
  • Aktywnie w domu – świadczeni w wysokości 500 zł miesięcznie, skierowane jest do rodziców wychowujących małe dzieci, którzy nie są uprawnieni lub zrezygnują z możliwości ubiegania się o pozostałe dwa świadczenia.

Co ważne, w związku z brakiem wymogu aktywności zawodowej oraz bez względu na osiągany dochód ze świadczenia może skorzystać niepracujący student lub doktorant, jeśli nie korzysta z dwóch wyżej wskazanych programów.

Świadczenie „aktywnie w domu” przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.

Strona rządowa szacuje, że tylko w 2025 roku koszty obsługi programu „Aktywny rodzic” sięgną blisko 9 mld zł. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2024 roku. Wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerażające i nagłe wieści z domu Książkiewicz. Syn już wie…
Następny artykułNowy obowiązek od 1 lipca: za brak tej naklejki potężne kary