A A+ A++

Marzec był 14. miesiącem z rzędu, kiedy wzrosły aktywa pod zarządzaniem krajowych TFI. W okresie tym powiększyły się one o ponad 3,5 mld zł (1 proc. mdm) i wyniosły 342,5 mld zł – wynika z raportu IZFiA i Analizy .pl.

Aktywa funduszy inwestycyjnych w górę o ponad 3,5 mld zł w kwietniu
fot. Peshkova / / Shutterstock

“W kwietniu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o 3,5 mld zł (+1 proc. m/m) i na koniec miesiąca przekroczyły 342,5 mld zł, bijąc tym samym nowy historyczny rekord. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost aktywów to efekt napływu nowych środków oraz dodatnich wyników zarządzania. W obu przypadkach dynamika wzrostu była jednak mniejsza niż w poprzednich miesiącach” – napisano w raporcie.

Jak wskazano, w kwietniu na światowych rynkach akcji i obligacji dominowały spadki. W efekcie 40 proc. funduszy inwestycyjnych wypracowało zyski.

“Szacujemy, że wyniki zarządzania powiększyły w kwietniu stan aktywów krajowych funduszy łącznie o ok. 0,2 mld zł wobec ok. 2,1 mld zł w marcu. Słabsze były też napływy. W ubiegłym miesiącu fundusze inwestycyjne pozyskały łącznie 3,3 mld zł nowego kapitału (w porównaniu do 3,9 mld zł w marcu), z czego 2,6 mld zł trafiło do funduszy detalicznych. Kolejny miesiąc z rzędu fundusze niedetaliczne odnotowały nieznaczną przewagę wypłat – o 0,04 mld zł” – dodano.

Wzrost aktywów funduszy dłużnych sięgnął w kwietniu niemal 2,6 mld zł (+2,1 proc. mdm), do poziomu 126,2 mld zł. W przypadku funduszy dłużnych polskich aktywa przekroczyły 117,3 mld zł. Aktywa funduszy dłużnych zagranicznych wynosiły w tym czasie niemal 8,8 mld zł.

W kwietniu aktywa funduszy akcyjnych spadły o 122 mln zł (-0,3 proc. mdm) i na koniec miesiąca wyniosły 37,7 mld zł.

Wartość aktywów funduszy mieszanych spadła w kwietniu o 20 mln zł do 41,62 mld zł. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Letni” odczyt inflacyjny z Ameryki. Tym razem inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą
Następny artykułGoogle przechwala się swoim AI. Ma robić czary z Gmailem i zdjęciami, ale i bardziej… podsłuchiwać