A A+ A++

Do tegorocznego, 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 229 szopek, w roku ubiegłym do konkursu zgłoszono tylko 140 prac szopkarzy. Ten krakowski konkurs jest słynny nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Tradycyjnie, w konkursie tym nie mogło zabraknąć wielickiego akcentu, za sprawą 86-letniego wieliczanina – Zbigniewa Grzecha, który swoją pierwszą szopkę na konkurs wykonał w 1948 roku mając zaledwie 11 lat.

Zbigniew Grzech z Wieliczki również i w tym roku odniósł spory sukces, jego szopka w kategorii – szopki średnie, znów znalazła się na podium, zajmując trzecie miejsce w 81. Konkursie Szopek Krakowskich. Ogłoszenie wyników odbyło się dziś w Pałacu Krzysztofory na krakowskim rynku.

Konkurs Szopek Krakowskich po raz pierwszy zorganizowano w 1937 r. W rywalizacji stanęło niespełna 80 szopek. Konkursy wznowiono po II wojnie światowej w 1945 roku i trwają nieprzerwanie do dziś. Swój udział w tym konkursie Zbigniew Grzech rozpoczął 1948 roku, mając 11 lat. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich wieliczanin zdobył 3 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie i 6 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie jest 5 wyróżnień oraz nagrody niższego rzędu.

Kreda, chleb i klej z takich składników składa się masa z której wykonuje figurki do swoich szopek mieszkaniec Wieliczki. W swoich dziełach oprócz Świętej Rodziny, wieliczanin umieszcza postacie Diabła, Heroda, Śmierci, Pana Twardowskiego, Dziada oraz Żyda.

W minionym 2022 roku wielicki mistrz szopek – Zbigniew Grzech, spośród setek szopkarzy, otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. A jego szopka zgłoszona do 80. Konkursu otrzymała wyróżnienie. Jeszcze wcześniej w 2021 roku szopka wieliczanina zajęła 3. miejsce w 79. Konkursie.

Wieliczanie, aby obejrzeć szopkę wielickiego mistrza nie muszą jechać do Krakowa. W minionym roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia na Trakcie Solnym w centrum Wieliczki, można było oglądać szopkę wykonaną przez wieliczanina Zbigniewa Grzecha, która w 2020 roku w 78. Konkursie Szopek Krakowskich zajęła III miejsce w kategorii szopek średnich. Podobnie będzie w tym roku, w najbliższym tygodniu znów zostanie ona wystawiona.

Wielicki projektant szopek był również przedstawiany mieszkańcom naszej gminy na łamach gazety Puls Wieliczki – kliknij aby tworzyć Puls Wieliczki

Warto przypomnieć, że szopki krakowskie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 także na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Pokonkursową wystawę szopek będzie można oglądać jak zawsze w Krakowie w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od najbliższego poniedziałku 11 grudnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗеленский столкнулся и кратко поговорил с Орбаном в парламенте Аргентины – видео, фото
Następny artykułNaranjo i Nene trafili po dwa razy. Jagiellonia lepsza od mistrza Polski [WIDEO]