A A+ A++

Akcje PGNiG rosną kolejny dzień, ceny gazu w Europie na 2,5-letnich maksimach

13.01.2021r. 11:01


Akcje PGNiG rosną podczas środowej sesji prawie 4 proc., a od początku roku zyskały ponad 11 proc., gdyż ceny gazu w Europie są na najwyższym poziomie od 2,5 roku. Lekko zniżkuje z kolei Grupa Azoty, dla której drożejący gaz nie jest dobrą wiadomością.


“Uważamy, że przy obecnym makro największa przestrzeń do przeceny jest dla Grupy Azoty (również istotny negatywny wpływ przez CO2), w krótkim terminie słabiej może zachować się też PKN Orlen (wpływ na energetykę CCGT, petrochemię i koszt gazu w rafinacji). W średnim terminie widzimy dalszą przestrzeń do wzrostów na PGNiG” – napisał analityk Michał Kozak w raporcie Trigon DM.

Ceny gazu ziemnego w Europie znajdują się na 2,5-letnich maksimach. Europejski TTF spot i kontrakt 1M wzrosły we wtorek o prawie 18 proc. do 26,1 EUR/MWh, a kontrakt roczny o 2 proc., do 16,8 EUR/MWh.

Powodem są niskie temperatury w północno-zachodniej Europie, niższe dostawy LNG i względnie niższa wietrzność. W efekcie zapasy gazu w Europie są o 16 proc. niższe r/r, na poziomie 67 proc. pojemności.

Wpływ na ceny gazu mają również wyższe ceny CO2: 34,7 EUR/t (vs. 31 EUR miesiąc temu) i wyższe ceny węgla energetycznego (ARA spot: 74 USD/t vs. 65 USD miesiąc temu).

Z kolei w Azji cena gazu LNG wzrosła do kolejnych rekordowych poziomów powyżej 30 USD/mmBtu (vs. ok. 5 USD w 2020 r. i rekordowe 20 USD w 2013 r.). Powodem jest mroźna zima przekładająca się na wyższy popyt na gaz, problemy z uzupełnianiem zapasów, niskie dostawy LNG (wpływ na stawki czarterowe, rekordowy koszt dostawy LNG z USA do Azji).

W efekcie rosnących cen gazu w Europie od początku roku zyskują akcje PGNiG. W ciągu ostatnich kilku dni podrożały one ponad 11 proc., z czego podczas środowej sesji już prawie 4 proc. O godzinie 10.44 za jedną akcję gazowej spółki płacono 6,17 zł. Akcje PGNiG są obecnie najdroższe od drugiej połowy 2018 roku.

Lekko zniżkuje natomiast Grupa Azoty. Jej akcje kosztują w środę 30,1 zł, po spadku o 0,66 proc.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułWygodna kurtka narciarska – czym kierować się przy zakupie
Następny artykułCES 2021: Latająca taksówka firmy Cadillac