A A+ A++

Trening dla seniora – co musisz wiedzieć Wraz z wiekiem następuje spadek masy mięśniowej, co sprawia, że tracimy siłę oraz sprawność fizyczną. Ten powolny proces zaczyna się tak na dobrą sprawę już po 30 roku życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia można wykonywać w domu przy użyciu niedrogiego sprzętu, który dba o nasze bezpieczeństwo. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Każdy może wykonywać w swoim domu taki zestaw ćwiczeń, które odpowiadają jego kondycji oraz witalności. Eksperci do spraw zdrowia zalecają regularne ćwiczenia wytrzymałościowe przynajmniej 2 do 3 razy w tygodniu, które powinny trwać minimum 20 minut. Dodatkowo polecany jest trening siłowy oraz ćwiczenia rozciągające. Oczywiście na początku zawsze należy zacząć od rozgrzewki.

Tutaj przydatne mogą być rowerki stacjonarne, na których można zrobić rozgrzewkę. Na zakończenie każdego treningu warto rozciągnąć mięśnie, aby uniknąć zakwasów. W tym przypadku idealnie sprawdzą się gumy do ćwiczeń. Należy pamiętać, aby nie przeciążyć zbytnio organizmu. Każde ćwiczenie powinno być wykonywane spokojnie z odpowiednio dobranym obciążeniem. Mięśnie potrzebują czasu na regenerację, dlatego warto robić ćwiczenia co drugi lub co trzeci dzień. W Internecie można znaleźć wiele programów treningowych dopasowanych do odpowiednich grup wiekowych, z którymi można się zaznajomić. Jednak na początku warto skonsultować się z fizjoterapeutą bądź trenerem personalnym, który opracuje indywidualny plan treningowy, który będzie można wykonywać w domu.

Jak odpowiednio dobrać sprzęt do ćwiczeń w domu?

Odpowiednio dobrany sprzęt do ćwiczeń nie tylko przyniesie spodziewane efekty, ale także zapewni maksymalne bezpieczeństwo osoby ćwiczącej. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego sprzęt, który zamierzamy kupić powinien być prosty w obsłudze oraz najlepiej nowy. Piłki rehabilitacyjne, gumy, taśmy, czy inne akcesoria wspomagające trening nie stanowią dużego wydatku, dlatego warto zainwestować trochę w porządny sprzęt, który usprawni każdy trening. Jeśli wykonujemy ćwiczenia z obciążeniami, to należy pamiętać, aby odpowiednio je dopasować. Warto zaopatrzyć się w sprzęty o różnej mocy. Taśmy rehabilitacyjne moc mają przeważnie oznaczoną kolorami. Rowerki rehabilitacyjne posiadają odpowiednią regulację, którą można zmieniać wraz z poprawą kondycji fizycznej. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie przeszarżować z obciążeniem. Lepiej zrobić więcej ćwiczeń z mniejszym ciężarem niż odwrotnie. Przed zakupem odpowiednich przyrządów do ćwiczeń warto zapoznać się z różnymi wariantami i w razie konieczności skonsultować się pracownikiem sklepu, który profesjonalnie doradzi i dobierze odpowiednie przyrządy do naszych wymagań.

Jak się przygotować do rehabilitacji osób starszych w domu?

Czasami zdarza się tak, że osoba starsza wymaga rehabilitacji w domu. Jak zapewnić jej optymalne warunki oraz pomóc w szybkim dojściu do zdrowia? Oczywiście pierwszą i najpotrzebniejszą rzeczą są odpowiednio dobrane do potrzeb i wymagań pacjenta łóżka rehabilitacyjne. To na nich osoba chora spędza najwięcej czasu i powinna czuć się komfortowo. Tutaj warto sprawdzić ofertę polskiej firmy ELBUR specjalizującej się w produkcji łóżek. Łóżka rehabilitacyjne ELBUR to gwarancja szybszego powrotu do zdrowia oraz przeogromna pomoc dla osób, które opiekują się chorymi. Najważniejsze parametry i funkcje łóżek opisane są tutaj: https://elbur.eu/pl/blog/porady/najwazniejsze-parametry-i-funkcje-w-lozku-rehabilitacyjnym. Ale łóżko to nie jedyna rzecz, o której należy pamiętać podczas rehabilitacji w domu. Mieszkanie powinno być dostosowane do potrzeb chorego. Warto usunąć przeszkody, które znajdują się na podłodze (dywany, chodniki, małe rzeczy), żeby zapobiec potknięciu lub upadkowi. W łazience można zamontować uchwyt przy toalecie oraz pod prysznicem. Niezwykle istotne są regularne ćwiczenia, które przyspieszą powrót do zdrowia. W tym przypadku lekarz lub fizjoterapeuta doradza jakie ćwiczenia będą odpowiednie przy danym schorzeniu. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w akcesoria, które wspomogą rehabilitację. W zależności od urazu świetnie mogą sprawdzić się piłki rehabilitacyjne, rowerki treningowe, maty sensoryczne czy taśmy. Ważne jest, aby regularnie ćwiczyć i wzmacniać mięśnie, co w konsekwencji doprowadzi do pełnego powrotu do sprawności sprzed urazu.

Tanie akcesoria treningowe, dzięki którym poprawisz swoją kondycję i wydolność

Coraz częściej osoby starsze chcąc zachować dłużej wigor oraz sprawność regularnie ćwiczą. Trening taki może być wykonywany w domu bądź na zewnątrz. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się kijki nordic walking. Taka forma aktywności uznana została za najbardziej naturalną formę treningu. Kijki znajdują zastosowanie w turystyce pieszej, rehabilitacji oraz jako rekreacja ruchowa. Kijki nie są drogim wydatkiem, a dają bardzo wiele korzyści prozdrowotnych. Dla osób, które preferują ćwiczenia w domu, najlepszym rozwiązaniem są rowerki stacjonarne. Nie zajmują dużo miejsca, nie jest to duży wydatek, a ćwiczyć można o każdej porze dnia i nocy podczas oglądania ulubionego serialu lub filmu. Rowerki posiadają regulację obciążenia, a niektóre modele specjalne programy treningowe, które możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. Warto też przed zakupem sprawdzić, czy w rowerku są funkcje pomiarowe, które pozwolą na stały podgląd naszych wyników. Tutaj warto szczególną uwagę zwrócić na to, czy rower posiada pulsometr, dzięki któremu na bieżąco będziemy monitorować tętno. Dodatkowo warto także kupić piłki rehabilitacyjne, które idealnie nadają się do pracy nad wzmocnieniem kręgosłupa. Z kolei gumy do ćwiczeń pozwalają na szybsze wzmocnienie mięśni poprzez zmuszenie ich do większego wysiłku. Te i inne akcesoria świetnie sprawdzą się nie tylko u osób starszych. Dzięki nim poprawimy naszą kondycję ruchową, wydolność oraz szybciej wrócimy do zdrowia po urazie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUFC on ESPN 21: Brunson vs. Holland – wyniki na żywo
Następny artykułREKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY – “WIOSNA KOŚCIOŁA”