A A+ A++

W sali audiowizualnej klasztoru oo. Franciszkanów w Kalwarii Pasławskiej w niedzielę, 30 czerwca, wszyscy odwiedzający i pielgrzymi mieli okazję posłuchać nie tylko wykładów zatytułowanych: „Karpaty, Ziemia Przemyska, Kalwaria Pacławska – dziedzictwo historyczne i przyrodnicze”, ale też utworów brawurowo wykonanych przez Lucynę i Henryka Rudawskich i ich córkę Paulinę Muzyczkę.

Występ zatytułowany „Muzyka Karpat” zelektryzował wszystkich uczestników. Prowadzący spotkanie poseł Marek Kuchciński, prezes Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, po występie rodziny Rudawskich nawiązał do organizowanego przez Lucynę Rudawską corocznego Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobny festiwal, o randze międzynarodowej, organizować raz do roku, tym razem w lecie. Można by na nim prezentować muzykę Karpat – powiedział.

W spotkaniu uczestniczył nowy gwardian kalwaryjskiego klasztoru o. Marian Gołąb. Formalnie obowiązki przejmie od gwardiana Krzysztofa Hury piętnastego sierpnia tego roku. Ojciec Gołąb z dużym zainteresowaniem przyjął propozycję byłego marszałka Sejmu. Tym bardziej, że kalwaryjscy franciszkanie mają doświadczenie w organizowaniu koncertów i znaczących wydarzeń religijno-kulturalnych. Międzynarodowy Festiwal Muzyka Karpat byłby kolejnym wyzwaniem organizacyjnym, promującym nie tylko malownicze tereny Kalwarii Pacławskiej, ale cały region.

Ciekawe wykłady

Uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchać ciekawych wykładów. Walory przyrodnicze polskiej części Karpat Wschodnich zaprezentował dr inż. Stanisław Kucharzyk, zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. O zielarstwie karpackim opowiadał o. Łukasz Ścieszka z zakonu Franciszkanów w Rychwałdzie. Walory Przemyśla, Krasiczyna, Kalwarii Pacławskiej w kontekście Listy światowego dziedzictwa UNESCO prezentował Andrzej Mazur (były ekspert PAN i UNESCO). – Kalwaryjskie fortalicjum Fredry, zabytki kościoła i klasztoru w Kalwarii Pacławskiej analizował Wojciech Kozak, konserwator dzieł sztuki, a koncepcję uzdrowiska w gminie Fredropol przedstawił jej wójt Mariusz Śnieżek. Na finał ponownie wystąpiła rodzina Rudawskich.

Spotkanie poprzedziła msza święta w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej w intencji członków Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego.

(red)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzej Duda zapytany o Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent uciął temat
Następny artykułSoN: fani zadrżeli po upadku Zmarzlika