A A+ A++

Rating to ocena wiarygodności kredytowej miast, państw oraz instytucji finansowych. Agencja ustalająca rating bierze pod uwagę wiele aspektów. Analizuje gospodarkę i finanse miasta, wykonanie budżetu czy wieloletniego programu inwestycyjnego. Ocenia dochody i wydatki, jakość zarządzania finansami oraz politykę w zakresie zadłużania i jego obsługę. Agencja Fitch rating Opola wyznacza od 2005 roku.

Ocena agencji składa się jednak z kilku wskaźników.

Fitch właśnie poinformował, że utrzymał dla Opola międzynarodową ocenę dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie BBB– i jednocześnie utrzymał międzynarodowy rating dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie BBB–. Ten drugi rating po raz pierwszy Opole otrzymało w 2017 roku.

Co ważne, ocena międzynarodowa dokonywana jest wg innej metodologii niż krajowa. Punktem odniesienia, jeśli chodzi o stopy wolne od ryzyka, nie jest rynek krajowy, a rynek międzynarodowy. Dzięki niej możliwe jest porównanie zdolności kredytowych podmiotów z różnych krajów.

– Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Opola w średnim okresie pozostaną zbieżne z tymi wśród podmiotów z ratingiem na poziomie BBB-, pomimo oczekiwanego pogorszenia koniunktury gospodarczej wywołanego pandemią koronawirusa oraz wcześniejszymi decyzjami władz centralnych w zakresie obniżenia pierwszego progu PIT i podwyżek płac nauczycieli. Fitch ocenia Samodzielny Profil Kredytowy Miasta na poziomie ‘bbb- czytamy w oficjalnym komunikacie Agencji. 

Według agencji profil ryzyka Opola jest oceniany jako średni. Słabo oceniono zdolności do zwiększania dochodów

– Zdolność miasta do generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej oceniamy jako „słabą”, podobnie jak w większości miast w Polsce. Jednak zwracamy uwagę, że Opole było w stanie zwiększyć poziom dochodów nawet w okresie słabszego wzrostu PKB – analizują eksperci Agencji Fitch. – Pandemia koronawirusa i dłużej występujące negatywne jej skutki, jak również znacznie wolniejsze ożywienie gospodarcze trwające do 2025r. mogą wpłynąć negatywnie na dochody netto. Jeżeli Opole nie będzie w stanie efektywnie ograniczyć wydatków, a malejące dochody nie znajdą pokrycia w wyższych transferach z budżetu centralnego, możliwe jest obniżenie ratingu – dodają.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGastroprotest — sprawdzamy, jak to wyglądało w Iławie
Następny artykułMieszkańcy gminy Gorlice wypowiedzcie się w ankietach przygotowanych przez urząd!