A A+ A++

– Jestem zaskoczony. Muszę tę sprawę wyjaśnić i dowiedzieć się faktów, dlatego nie będę jej komentował w tym momencie – powiedział Jarosław Sellin, były wiceminister kultury, obecnie poseł PiS.


Zobacz wideo

O przedstawieniu przez prokuraturę zarzutów siedmiu osobom w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w MKiDN, a także dotyczącym innych przestępstw o charakterze korupcyjnym, Prokuratura Krajowa poinformowała na swojej stronie internetowej.

“Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora zabytków oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym” – czytamy w komunikacie.

Jak podano, prokurator “przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty powoływania się na wpływy, płatnej protekcji czynnej i biernej, a także przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej oraz przyjęcia korzyści majątkowej”.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec czterech osób wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. “Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Ryszarda S. podejrzanego o dwa czyny z art. 230 par. 1 k.k w związku z art. 12 k.k.” – podała prokuratura. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Prokuratury Krajowej, Ryszard S. jest bratem byłego wiceszefa MKiDN Jarosława Sellina.

“Z ustaleń śledztwa wynika, że Ryszard S. w zamian za otrzymywane obietnice korzyści majątkowych i uzyskane korzyści w postaci nieodpłatnych noclegów w hotelu, pośredniczył w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków, których przedmiotem była planowana inwestycja w Międzyzdrojach” – podała prokuratura.

“Ponadto działając wspólnie i w porozumieniu z Maciejem K. przyjął obietnicę korzyści majątkowej w zamian za pomoc w uzyskaniu z MKiDN dotacji celowej w ramach Programu Ochrona Zabytków 2023” – dodano w komunikacie prokuratury.

W odniesieniu do podejrzanych, co do których sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, prokurator zastosował poręczenie majątkowe. Ponadto w poniedziałek, 24 czerwca, w prokuraturze stawił się ósmy podejrzany w tej sprawie, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Posłuchaj: 

Sprawdź, co jeszcze mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Tylko dzisiaj TOK FM Premium w cenie 99 zł na rok. Wejdź tutaj >>>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdznaczenie za rumską pamięć o AK i ojczyźnie
Następny artykułLicheń – rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej