A A+ A++

„Chcemy, aby pewnego dnia wszystkie dzieci naszej Mamy-Ukrainy jakoś znowu się zebrały, przybyły do domu, z nową wiedzą, z nowymi umiejętnościami, w celu odbudowywania swojej ojczyzny” – wskazywał abp Światosław Szewczuk. Podczas trwającego obecnie we Wrocławiu stałego synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego biorący udział w zebraniu hierarchowie spotkali się z młodzieżą swojego narodu mieszkającą teraz w zachodniej Polsce. Abp Szewczuk przekazał pozdrowienia z ogarniętego wojną kraju.

Tomasz Matyka SJ – Watykan

Hierarcha podkreślił w rozmowie, że jego wspólnota na Ukrainie otrzymała od Boga misję, którą usiłuje jak najlepiej spełniać. Chodzi tutaj o bycie ośrodkiem ratowania ludzkiego życia w obliczu okrucieństwa wojny. I czymś takim się staliśmy, i chcemy przy tym jak najlepiej posługiwać naszym ludziom, zarówno w ojczyźnie, ale też tym rozsianym po świecie – zaznaczał zwierzchnik miejscowych grekokatolików.

Abp Szewczuk: mimo trudności żyjemy i mamy teraz, także z Polską, wyjątkową szansę

„Szczególnie w maju miasto Kijów stało się epicentrum nowych ataków. Każdej nocy jesteśmy ostrzeliwani tak bardzo, że kiedy nie ma raz alarmu powietrznego, uważamy to za wielki cud. Ale my żyjemy. Strzelają do nas, ale my się nie dajemy. Jak już mawiałem, w zeszłym roku wierzyłem w zwycięstwo, a dziś wiem: wiem, że przez ostatni rok staliśmy się silniejsi i każdego dnia krok za krokiem przybliżamy swoje zwycięstwo. Mieliśmy tutaj bardzo interesujące spotkanie z prezydentem miasta Wrocławia – mówił abp Szewczuk. – Ciekawe dla nas było, podczas przygotowań do tego spotkania, dowiedzieć się, iż we Wrocławiu i w okolicznych gminach mieszka dziś ok. 300 tys. Ukraińców. Czyli co trzeci mieszkaniec miasta jest obecnie w taki czy inny sposób związany z Ukrainą. Z jednej strony chcieliśmy podziękować Panu Prezydentowi, a za jego pośrednictwem wszystkim mieszkańcom tego miasta i całego kraju za okazaną gościnność (…). Pan Prezydent z taką radością opowiadał też, że Wrocław ma ukraińskiego konsula (…). A ze strony państwa polskiego, myślę, iż w ciągu ostatniego stulecia nigdy nie mieliśmy aż tak naprawdę otwartego serca, zaufania i miłości do nas, naszej Ojczyzny, jak dziś. I to wszystko są pewne okoliczności, wyjątkowa szansa, którą daje nam Pan Bóg i wzywa nas do wielkich rzeczy.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZMARŁ POSEŁ I ZNANY LEKARZ RIAD HAIDAR
Następny artykułNVIDIA GeForce NOW – do oferty grania w chmurze dołącza 12 nowych tytułów, w tym gra studia Arkane