A A+ A++

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, wyraził szczególną wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego wezwanie do wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą „wszyscy za wszystkich”, a także kierownictwu struktur dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził to w przesłaniu wideo w 111. tygodniu pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

31 marca w orędziu wielkanocnym „Urbi et Orbi” Ojciec Święty Franciszek, odnosząc się do wojny w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, wskazał na potrzebę poszanowania zasad prawa międzynarodowego i wezwał do „całkowitej wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich”.

„Słowa wielkanocnego orędzia Ojca Świętego Franciszka znalazły szczególny oddźwięk w ukraińskim sercu. […] Wyrażam szczególną wdzięczność Papieżowi w imieniu rodzin naszych jeńców wojennych za wezwanie do wielkanocnej wymiany „wszyscy za wszystkich. Mamy nadzieję, że władze usłyszą Twoje słowa, a ukraińskie i rosyjskie rodziny będą czekać na powrót do domu swoich najbliższych” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Ponadto w swoim przemówieniu abp Szewczuk podziękował kierownictwu służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w szczególności sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinowi i arcybiskupowi Paulowi Richardowi Gallagherowi, sekretarzowi ds. stosunków z państwami, za ponowne poparcie suwerenności i niepodległości Ukrainy.

„Dziękujemy watykańskiemu sekretarzowi stanu kard. Pietro Parolinowi za jego oświadczenie, że agresor Rosja musi jako pierwsza przestać atakować, napadać, zabijać Ukraińców, aby można było rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania tej wojny” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Ponieważ rozumiemy, że kiedy Rosja przestanie nas atakować, nie będzie wojny, a kiedy Ukraina przestanie się bronić, nie będzie ukraińskiego narodu i jego państwa”.

Arcybiskup podziękował arcybiskupowi Gallagherowi za jego niedawne słowa w wywiadzie dla „America Magazine”, że granice państw nie mogą być zmieniane siłą, a granice Ukrainy są integralną częścią podstaw prawa międzynarodowego. „Stolica Apostolska szanuje suwerenność, niezależność i nienaruszalność granic Ukrainy. Dla Ukraińców te słowa wypowiedziane do serca społeczności międzynarodowej są niezwykle ważne” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarła s. Nijolė Felicija Sadūnaitė – była dysydentka
Następny artykułDziennikarz WP uderza w koalicję Tuska: Ciekawe podejście do wolności słowa