A A+ A++

Krzysztof Bronk – Watykan

Sędzia, który rozpatrzył tę sprawę, uznał, że sytuacja z sanitarna we Francji uzasadnia tak surowe obostrzenia. Stwierdził ponadto, że katolicy nie respektują w kościołach przyjętych norm bezpieczeństwa. Jego zdaniem świadczą o tym dostępne w internecie zapisy liturgii z ostatnich tygodni.

Przewodniczący Episkopatu Francji przyznał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że jest rozczarowany tą decyzją, bo wie, jak bardzo zakaz ten zasmucił wiernych, którzy z wielką cierpliwością znosili pierwszą blokadę i nie chcą ponownie zostać pozbawieni Eucharystii. Abp Éric de Moulins-Beaufort podkreślił, że decyzję sądu trzeba uszanować, czuwając zarazem, by wymogi sanitarne oraz walka z terroryzmem nie stały się pretekstem do ograniczenia podstawowych wolności człowieka.

„Decyzja została podjęta i trzeba ją respektować. Odwołaliśmy się do wymiaru sprawiedliwości i sędzia podjął decyzję, którą uznał za słuszną. Katolicy nie są wichrzycielami, nie będą z tego powodu wszczynać rewolty. Ale musimy być teraz czujni, zarówno biskupi, jak i wierni. Powiedziałbym nawet, że wszyscy francuscy obywatele muszą być czujni. Znajdujemy się bowiem w momencie, kiedy z powodów sanitarnych oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa, władza publiczna zaostrza nadzór nad wszystkimi, w tym również nad religiami. Musimy więc bardzo uważać, w jaki sposób jest to regulowane, bo podstawowe wolności muszą być chronione. Dobrze się stało, że w orzeczeniu Rady Stanu uznaje się wolność kultu za wolność podstawową, z której korzysta się nie tylko indywidualnie, ale również w sposób kolektywny. Bo teraz, kiedy zmagamy się z terroryzmem i istnieją problemy natury sanitarnej, państwo zaostrza niektóre prawa, ogranicza pewne swobody. Są ku temu uzasadnione powody. Ja tego nie kwestionuję. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym, w jaki sposób te obostrzenia są formułowane, aby podstawowe wolności zostały uszanowane.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekt „Rozwój CKZ w Powiecie Limanowskim – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne, a także kształcenie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”
Następny artykułKonsultacje programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami