A A+ A++

Park Rzeźby na warszawskim Bródnie wzbogacił się o pracę „Zinaxin i Dolacin”. To kolejne dzieło artystki, które można zobaczyć na otwartej przestrzeni.

Pracę Magdaleny Abakanowicz z 2005 r. odsłonięto w niedzielę 6 września i będzie ją można oglądać do 28 lutego 2021 r. Według organizatorów prezentowane na warszawskim Bródnie rzeźby „są przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek”. W ten sposób stolica obchodzi 90. rocznicę urodzin artystki. Ale w plenerze pojawia się nie po raz pierwszy.

Abakanowicz w Elblągu

Chronologicznie należałoby zacząć od Elbląga. Dzieło Abakanowicz już od ponad pół wieku stoi przy ul. Przy Bramie Targowej. Blisko siedmiometrowa instalacja jest pamiątką po I Biennale Form Przestrzennych, które odbywało się tu latem 1965 r. Abakanowicz brała w nim udział razem z grupą kilkudziesięciu twórców, m.in. Marianem Boguszem i Jerzym Jarnuszkiewiczem. W tym samym roku otrzymała złoty medal na Biennale w São Paulo. Forma jakże inna od prac, z którymi najbardziej kojarzy się dzisiaj jej nazwisko – zwinięta w owalną rurę blacha, do której dospawano rękawy, podsuwa skojarzenia z konarem.

112 żeliwnych figur w Poznaniu

Najsłynniejsza, a jednocześnie najbardziej widowiskowa realizacja stoi w Poznaniu – to „Nierozpoznani”. Na pracę składa się 112 żeliwnych figur mierzących ponad dwa metry. Na poznańskiej Cytadeli „Nierozpoznani” są od 2002 r. Instalacja stała się atrakcją turystyczną i jedną z wizytówek miasta.

W pobliżu Ronda Kaponiera stoi jeszcze „5 figur”. A nieco dalej od Poznania, na dziedzińcu Muzeum Śremskiego, znajdziemy kolejne dwa monumenty ze słynnego cyklu „Agora” (Chicago). Artystka współpracowała z miejscową Odlewnią Żeliwa, właśnie tam powstali m.in. „Nierozpoznani”.

Rycerze Króla Artura i nie tylko

Naturalnie prac rzeźbiarki nie mogło zabraknąć w Orońsku. Zwiedzający park przy Centrum Rzeźby Polskiej mają szansę zobaczyć szereg jej dzieł: wykonane ze stali nierdzewnej „Mutanty”, „Głowy” oraz „Ptaki”. Miłośnicy twórczości artystki powinni też zajrzeć do Wrocławia. Prace Abakanowicz są dostępne m.in. w okolicach Muzeum Narodowego. Przy nadodrzańskim Bulwarze Dunikowskiego znajdują się „Ptaki”, a przed samym gmachem stoi sześć rzeźb z cyklu „Rycerze króla Artura”. Inne prace z cyklu można obejrzeć w otoczeniu Pawilonu Czterech Kopuł, m.in. kolejne dwa „Ptaki”.

Urodziny Abakanowicz w Tate Gallery

Magdalena Abakanowicz urodziła się w czerwcu 1930 r. Pandemia pokrzyżowała plany obchodów 90. rocznicy jej urodzin. Od połowy czerwca londyńska Tate Gallery miała prezentować dorobek Abakanowicz na wielkiej retrospektywie. Wystawę przełożono, nowa data jeszcze nie jest znana. Może w międzyczasie kolejne miasto zaprezentuje jej twórczość w plenerze?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHenryk Łapiński nie żyje. Wieloletni aktor Teatru Ateneum miał 87 lat
Następny artykułNowi inwestorzy w Łódzkiej Strefie. Inwestycje za miliard złotych i 400 nowych miejsc pracy [ZDJĘCIA]