W artykule przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania związane z problematyką zamówień publicznych w kontekście specustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Czy Zamawiający mogą udzielać zamówień w celu pomocy obywatelom Ukrainy z wyłączeniem stosowania tej ustawy?
Tak, choć prawo do skorzystania z takiego wyłączenia dotyczy tylko niektórych kategorii Zamawiających oraz obejmuje zamówienia o ściśle określonym przedmiocie. Zakres podmiotowy i przedmiotowy wyłączeń określa specustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa („Specustawa”).
Jakie kategorie Zamawiających oraz jakie zamówienia związane z pomocą dla obywateli Ukrainy podlegają wyłączeniu spod ustawy PZP na mocy Specustawy?
W świetle Specustawy przepisów ustawy PZP nie stosuje się do:
- zamówień publicznych udzielanych przez organy gmin, niezbędnych do nieodpłatnego wykonania fotografii w celu złożenia przez obywatela Ukrainy wniosku o nadanie numeru PESEL (art. 8 Specustawy),
- zakupu sprzętu komputerowego oraz usług przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji (wobec likwidacji Ministerstwa cyfryzacji obecnie jest nim Prezes Rady Ministrów), niezbędnych do realizacji przez gminy zadań w zakresie obsługi wniosków obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL (art. 8 Specustawy),
- zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia obywatelom Ukrainy pomocy, o której mowa w art. 12 ust. 1-4, 18 i 19 Specustawy, przez wojewodę, inne organy administracji publicznej, jednostki podległe lub nadzorowane przez organy administracji publicznej, jednostki sektora finansów publicznych oraz inne organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego, związki jednostek samorządu terytorialnego lub związki metropolitalne, lub zamówień publicznych niezbędnych do informowania o pomocy kierowanej do obywateli Ukrainy (art. 12 ust. 6 Specustawy),
- zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia obywatelom Ukrainy prawa do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, świadczenia na dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (art. 26 ust. 5 Specustawy),
- zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców opieki medycznej i pomocy obywatelom Ukrainy przez zakwaterowanie i wyżywienie oraz pomocy w postaci świadczenia pieniężnego (art. 80 pkt 5 lit. c Specustawy, który dodaje art. 112 ust. 5 do ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Czy w związku z udzieleniem zamówienia publicznego z wyłączeniem stosowania przepisów PZP w oparciu o Specustawę, Zamawiający musi dopełnić jakichś dodatkowych formalności?
Tak. Zgodnie z art. 12 ust. 7 Specustawy, wojewoda, inny organ administracji publicznej, jednostka podległa lub nadzorowana przez organy administracji publicznej, jednostka sektora finansów publicznych, inny organ władzy publicznej, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny, w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym udzielono zamówienia, zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o udzieleniu zamówienia, podając:
- nazwę i adres siedziby Zamawiającego;
- datę i miejsce zawarcia umowy lub informację o zawarciu umowy drogą elektroniczną;
- opis przedmiotu umowy, z wyszczególnieniem odpowiednio ilości rzeczy lub innych dóbr oraz zakresu usług;
- cenę albo cenę maksymalną, jeżeli cena nie jest znana w chwili zamieszczenia ogłoszenia;
- wskazanie okoliczności faktycznych uzasadniających udzielenie zamówienia bez zastosowania przepisów ustawy PZP;
- nazwę (firmę) podmiotu albo imię i nazwisko osoby, z którymi została zawarta umowa.
Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS