A A+ A++

Właściwości zdrowotne warzyw i owoców są powszechnie znane. Dietetycy podkreślają, że to naturalna bomba witaminowa niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Co zrobić jednak, gdy nie przepada za warzywami i owocami. Jest kilka metod na wyrobienie zdrowych nawyków jedzeniowych u najmłodszych.

zdj. ilustracyjne /Pexels

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią niezdrowe przekąski – jedzenie typu fast food, chipsy, słodycze. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka, bardzo często dzieci, które nie ukończyły jeszcze nawet pierwszego roku życia, próbowały już dań typu fast food.

Tymczasem pierwsze lata życia dziecka są latami tzw. programowania żywieniowego, czyli dostosowania metabolizmu – oraz smaku – do sposobu odżywiania się w przyszłości.

Daj dziecku dobry przykład

Jeśli wcześnie wdrożymy pozytywne nastawienie do zdrowej diety, dziecko utrwali sobie nawyk wybierania zdrowych przekąsek.

Jeśli ojciec odżywia się niezdrowo, mały Jaś raczej z niechęcią będzie patrzył na marchewkę – mówi dr Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Pierwsze lata najważniejsze

Zobacz również:

Sprawdzony sposób na niejadka

Sprawdzony sposób na niejadka

Preferencje smakowe kształtują się w pierwszych latach życia. Pierwszym akceptowanym smakiem jest słodycz. Wydaje się on dziecku bezpieczny. Potem akceptowane są nowe smaki, ale stopniowo, zatem wprowadzanie nowego smaku u małych dzieci, jest kwestią prób. Czasami nawet wielu, jeśli chcemy, by zaakceptowały nowy smak. Nie zniechęcajmy się, że coś wypluje i powie ‘bee’. Próbujmy przekonać je ponownie. Dziecko z czasem przyzwyczai się do nowego smaku – mówi dr Włodarek.

Co ciekawe, gdy dziecko skończy 5 lat, pojawia się u niego apetyt na kwaśne produkty. To jest dobry moment, by wprowadzić do diety dziecka kolejne owoce, warzywa, soki.

Atrakcyjnie i smacznie

Jedzenie musi być serwowane dziecku w sposób atrakcyjny i smaczny. Można je ciekawie ozdobić, położyć na kolorowym naczyniu. Dobrym sposobem, by zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców, jest też zabawa. Niech dzieci razem z rodzicami skomponują sobie sałatkę, zrobią w sokowirówce koktajl.

Nawet jak połączą grejpfruta z selerem, i tak to wypiją, bo będą dumne ze swojej pracy i zachwycone, że zrobiły to same – zauważa dietetyk.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFOTO: Natalie Dormer w spin-offie “Domu grozy”
Następny artykułUratowali życie koledze