W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o nowych lekach przeciw Covid-19. Wraz ze szczepionkami mają zatrzymać pandemię. Firmy farmaceutyczne dążą do tego, by mogły być stosowane również w domu, a nie tylko w warunkach szpitalnych.
Już w grudniu do Polski ma trafić Molnupiravir – nowy lek na Covid. Pierwszym krajem, który go zatwierdził była Wielka Brytania, ma być podawany na Wyspach jeszcze tej zimy. Jest łatwy do podania i dobrze tolerowany przez organizm.
Molnupiravir może być stosowany w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice.
Lekarze zwracają uwagę, że leczenie pacjentów z Covidem w warunkach domowych pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.
Preparat bezpośrednio przeciwdziała wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby.
Preparat antywirusowy o nazwie Paxlovid zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub zgonu osób zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby aż o 89 procent. To wnioski z przeprowadzonych przez koncern badań klinicznych, który poinformował, że złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na stosowanie go w leczeniu Covid-19.
Ma być podawany w postaci trzech pastylek dwa razy dziennie. Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, należy rozpocząć podawanie Paxlovidu w ciągu trzech dni od pojawienia się objawów choroby, co oznacza, że bardzo istotnym etapem walki z konsekwencjami zakażenia jest wczesne testowanie i szybkie stawianie diagnozy – wyjaśnia agencja AP.
Paxlovid należy do grupy leków stosowanych od mniej więcej dekady w leczeniu m.in. HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Leczenie Covid-19 przy pomocy tego preparatu może się odbywać w domu.
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną ocenę dwóch leków na Covid-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie tych preparatów. Oba leki zawierają przeciwciała monoklonalne.
Przeciwciała monoklonalne są białkiem wytwarzanym w warunkach laboratoryjnych. Naśladują one produkowane naturalnie przez układ odpornościowy przeciwciała zwalczające koronawirusa. Mają neutralizować antygeny SARS-CoV-2 i powstrzymać ich namnażanie się.
Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby – podkreślają naukowcy.
Komitet EMA zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (pod warunkiem, że pacjent waży więcej niż 40 kg), w sytuacjach zwiększonego ryzyka ciężkiego przechorowania Covid-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.
Stosowanie Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów, w takiej samej sytuacji jak w przypadku Ronapreve.
Ronapreve jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche. Regkirona opracowała firma Celltrion z Korei Południowej.
Dożylny lek na Covid-19, Evusheld, daje 83 proc. ochrony przed zachorowaniem na Covid-19 – ogłosił koncern AstraZeneca. Nazywany też “koktajlem przeciwciał” – mieszanką dwóch przeciwciał monoklonalnych, tixagevimabu i cilgavimabu. Jest to pierwszy w Australii produkt leczniczy przeciw Covid-19 inny niż szczepionka.
W osobnym badaniu AstraZeneca stwierdzono, że u pacjentów z lekkimi bądź średnimi objawami infekcji SARS-CoV-2, terapia lekiem nazwanym AZD7442, zmniejsza ryzyko pogorszenia się symptomów choroby o 88 proc. w przypadku, gdy podany jest on w ciągu pierwszych trzech dni od ich wystąpienia.
W opinii brytyjsko-szwedzkiego koncernu lek powinien być traktowany bardziej jako zapobiegawczy niż leczniczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS