Rocznie na zapalenie płuc umiera 2,5 mln osób – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Jak zauważają lekarze choroba wciąż jest bagatelizowana, postrzegana jako cięższe przeziębienie. Wywołują ją drobnoustroje, czyli bakterie, wirusy i grzyby.
Szczepienia przeciw Covid-19, pneumokokom, grypie pozostają najważniejsza bronią w walce ze śmiertelnym zapaleniem płuc – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Zapalenia Płuc (ang. World Pneumonia Day), który przypada 12 listopada.
Zapalenie płuc jest chorobą infekcyjną tkanki płucnej, która może być spowodowana przez bakterie lub wirusy, rzadziej przez grzyby czy pierwotniaki.
Typowe objawy kliniczne to kaszel, często z odkrztuszaniem ropnej plwociny, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, poty, ból w klatce piersiowej (zwykle zlokalizowany nie za mostkiem, tylko w bocznych częściach klatki piersiowej, i nasilający się przy głębokim oddychaniu lub kaszlu). U części chorych występuje duszność.
W badaniu fizykalnym za pomocą opukiwania i osłuchiwania klatki piersiowej lekarz stwierdza objawy zlokalizowane nad określonym obszarem klatki piersiowej. Dla potwierdzenia rozpoznania zwykle wykonywany jest radiogram klatki piersiowej, na którym uwidacznia się zacienienie części miąższu płuc.
W badaniach laboratoryjnych typowo stwierdza się leukocytozę (zwiększenie liczby białych krwinek, spośród których w zapaleniu płuc większość stanowią neutrofile) oraz zwiększone stężenie CRP (białka, którego stężenie wzrasta w wielu stanach zapalnych).
W leczeniu stosuje się antybiotyk, który zwykle podaje się przez około 7 dni.
- podeszły wiek
- palenie tytoniu
- przewlekła niewydolność serca
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- cukrzyca
- stosowanie leków obniżających odporność
- zła higiena jamy ustnej i rozległa próchnica
- praca w warunkach narażenia na pyły metali
Z okazji Światowego Dnia Zapalenia Płuc eksperci zachęcają też do szczepienia się przeciw Covid-19, który może u części pacjentów prowadzić do śródmiąższowego zapalenia płuc, z towarzyszącą dusznością zagrażającą życiu.
Źródło: PAP / Medycyna Praktyczna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS