A A+ A++

21 września 1428, na zamku w Lublinie podpisano przez króla Władysława Jagiełłę akt lokacji Pińczowa. Dzięki czemu Pińczów m.in. dostał przywilej organizowania jarmarków tygodniowych i rocznych, co miało ogromny wpływ na rozwój naszego miasta.

Poza oficjalnymi uroczystościami organizowanymi przez Muzeum Regionalne w Pińczowie, na ciekawy pomysł uczczenia 593-tej rocznicy nadania Pińczowowi praw miejskich wpadli członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej TRIO. Na jednej ze ścian garaży zlokalizowanych na Osiedlu Grodzisko, przy ul. Średniej powstaje okolicznościowy mural.

Przedstawia on postacie, które w tamtym czasie odegrały ogromną rolę, by nasze miasto otrzymało prawa miejskie. Mowa o królu Władysławie Jagiełło i ówczesnym właścicielu Pińczowa, biskupie krakowskim Zbigniewie Oleśnickim. Na muralu znajduje się również ilustracja aktu z tekstem w nowej formie oraz herb Pińczowa.  Autorem muralu jest Dawid Dylawerski – znany w Pińczowie graficiarz, twórca wielu murali o tematyce patriotycznej.

Inicjatorami powstania muralu są członkowie oraz prezes Martą Łaskawiec Spółdzielni Mieszkaniowej TRIO, a także Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów – Włodzimierz Badurak.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyższości prawa unijnego nad krajowym. TK przerwał rozprawę
Następny artykułW czasie edukacji zdalnej dzieci zapomniały, jak się liczy, czyta i pisze. W Katowicach będą pocovidowe korepetycje