A A+ A++



Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z WHO i w partnerstwie z Ministerstwem Zdrowia przygotowała serię 3 filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z Covid-19.

Poradnik jest zbiorem ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Przebycie zakażenia Covid-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności i samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja

dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce

Scenariusz filmów instruktażowych został przygotowany przez KIF w oparciu o treść polskiej wersji poradnika. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO. W nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy Katarzyna Zielińska-Jaworska oraz Mirosław Zbrojewicz.

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawiono ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta. W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

Zebrane w poradniku informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń – dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą – dodaje Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka, odpowiadająca w KIF za kontakty z WHO i inicjatorka współpracy w zakresie poradnika.

Bardzo wiele osób boryka się z różnorodnymi skutkami choroby, a do najczęstszych należą: zmęczenie, osłabienie układu oddechowego i mięśniowego.

Eksperci naszej Izby stworzyli program fizjoterapii dla osób, które przeszły zakażenie. Apelujemy, żeby korzystać ze wskazówek ekspertów i z ich bezpośredniej pomocy. Na własną rękę możemy sobie zrobić krzywdę, np. korzystając z różnych form tlenoterapii czy treningu, który jest niedostosowany do stanu po chorobie. Zachęcamy do konsultacji z fizjoterapeutą, który po pierwsze oceni nasz stan i po drugie dobierze właściwą aktywność fizyczną – mówi dr hab. n.med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Źródło: gov.pl / mp.pl

Zobacz również:

Wracają do zdrowia po covidzie – 135 m pod ziemią

Wracają do zdrowia po covidzie - 135 m pod ziemią

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Piotrków Trybunalski: Rower miejski od kwietnia
Następny artykułPowiat Oświęcim: mPotęga po raz ósmy. Oswoić matematykę w przyjazny sposób