A A+ A++

Ludzie, którzy na co dzień postępują zgodnie z unikalnymi dla siebie rytuałami, nadającymi znaczenia ich codzienności, mogą czuć się mniej samotni – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside w Stanach Zjednoczonych.




/Pexels

Czas pandemii sprawił, że życie wielu osób wywróciło się do góry nogami – nałożone obostrzenia, głównie konieczność zachowania dystansu społecznego i brak możliwości podtrzymywania i zawierania nowych kontaktów społecznych poza domem sprawiły, że duża część społeczności czuje się osamotniona. Mając to na uwadze Thomas Kramer, profesor marketingu w Szkole Biznesu na Uniwersytecie Kalifornijskim (USA) wraz z zespołem, przeprowadzili badanie dotyczące znaczenia rytuałów – tj. specyficznych, codziennie powtarzanych czynności – w zmienionym przez pandemię życiu ludzi. Chciał też sprawdzić, czy mogą one mieć związek z poczuciem komfortu psychicznego jednostki.

Zobacz również:

„Mamy pandemię samotności”. Czy można ją powstrzymać?

 „Mamy pandemię samotności”. Czy można ją powstrzymać?

Najpierw autorzy badania poprosili uczestników o ocenę, jak bardzo czują się oni samotni. Następnie poinformowano ich, że niektórzy ludzie często stosują rytuały związane ze spożywaniem produktów codziennego użytku – i zapytano ich, czy – i jakie – sami ewentualnie stosują. Tych, którzy odpowiedzieli twierdząco, poproszono o zaprezentowanie tych czynności. Z kolei tych, którzy rytuałów nie mieli – poproszono o wyobrażenie ich sobie i opowiedzenie, jak mogliby je wykonywać.

Małe rzeczy nadają sens życiu

Ludzie zmagający się z chroniczną samotnością, odnoszący zazwyczaj wrażenie, że ich życie pozbawione jest sensu stwierdzili, że rytuały nadawały znaczenie i sens ich codziennym działaniom – relacjonują naukowcy. Odkrycie to według nich może dowodzić, że osoby posiadające unikalny sposób wykonywania codziennych czynności mogą też łatwiej znosić izolację i samotność w czasie pandemii.

Okazuje się, że tak proste rzeczy, jak parzenie herbaty w określony sposób – o ile jest to interpretowane jako rytuał – może sprawić, że sama czynność nabiera szczególnego znaczenia

prof. Thomas Kramer

Okazało się też, że uczestnicy, którzy uważali się za najbardziej samotnych, chętnie angażowali się w większość rytuałów związanych z produktami konsumenckimi. Co więcej, badani u których naukowcy “wywołali” poczucie osamotnienia – stwierdzili, że czuli się mniej samotni po wykonaniu rzeczywistego lub wyimaginowanego rytuału.

Najbardziej osamotnione osoby twierdziły, iż czują, że ich życie nabiera większego sensu po wykonaniu rytuału – zauważają badacze.

Żyjemy w ciągłym pędzie i świecie chaosu, dlatego większość ludzi próbuje znaleźć schemat, wzór, którego przestrzeganie mogłoby ich uspokoić i dać poczucie bezpieczeństwa – zauważa Kramer.

Nasze badania pokazują jasno: jeśli czujesz się samotny, znajdź czynność, którą będziesz mógł powtarzać w formie rytuału. Nie musi ona być skomplikowana, ale może pomóc czuć się mniej samotnym, dając poczucie sensu i celu

Autorzy zauważają, że chociaż bezpośrednio po wykonaniu wybranej rytualnej czynności i użyciu produktu uczestnicy czuli się mniej samotni – to nie sprawdzono, ile czasu trwało to uczucie.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Legniczanin Dominik Łysak w sztabie reprezentacji piłkarskiej U-21. Trzymamy kciuki
Następny artykułGenialna bramka Graziano Pelle