Personel medyczny płońskiego szpitala nadal podchodzi do “antidotum” przeciw koronawirusowi z dystansem. Chęć zaszczepienia zadeklarowała połowa z zatrudnionych w szpitalu osób.
27 grudnia ruszyły szczepienia w grupie „zero”. Jak informuje sekretariat dyrekcji SPZZOZ, w płońskim szpitalu do 11 stycznia przeciw COVID-19 zaszczepiło się 220 osób z personelu medycznego. Łącznie 440 pracowników zadeklarowało chęć zaszczepienia, co stanowi połowę personelu medycznego płońskiej placówki.
Jak widać zdania na temat produktu firmy Pfizer wśród płońskich lekarzy i pracowników systemu ochrony zdrowia, podobnie, jak w całej Polsce są podzielone. Zapisy na szczepienia w grupie „zero” zostały przedłużone w całym kraju do 14 stycznia.
Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na cztery etapy. Po personelu medycznym kolejną grupę stanowić będą nauczyciele, służby mundurowe oraz osoby starsze. Kolejna grupa, to osoby powyżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi. Na koniec rząd planuje „wyszczepić” pozostałą populację dorosłych osób.
Jak informuje portal Prawo.pl na temat odpowiedzialności za skutki uboczne poszczepienne, „(…) mimo zapowiedzi rządu, wciąż nie ma nawet projektu ustawy o funduszu kompensacyjnym. Brakuje też rzetelnej informacji o tym, czy tylko Państwo, czy również producent szczepionki, ponosi odpowiedzialność. Zdaniem lekarzy także producenci, zdaniem resortu zdrowia – tylko państwo. Na podstawie danych Komisji Europejskiej można wnioskować, że póki co, odpowiedzialność państwa obejmuje okres roku od wydania warunkowej decyzji o dopuszczeniu do obrotu (CMA). W efekcie jednak nie wiadomo, co ze skutkami, które ujawnią się po kilku latach”
Z raportu GIS wynika, że w Polsce zaszczepiono 250 tys. osób. Odnotowanodo tej pory 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden ciężki.
(DK)
Na zdjęciu: budynek szpitala w Płońsku. Fot. plonsk24.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS