A A+ A++

Kraków stał się właścicielem tej świątyni, gdy kupił na Wesołej za 280 mln zł od Szpitala Uniwersyteckiego 9-hektarowy teren wraz ze stojącymi na nim nieruchomościami, m.in. zabytkowymi budynkami klinik i kościołem. Początkowo miasto chciało wymienić go za jakąś inną nieruchomość.

Kościół służy pacjentom

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, w magistracie powstał pomysł, by budynek przy Kopernika 19 wymienić za kościelne tereny w Witkowicach i je zalesić. – Moglibyśmy mieć tam w przyszłości kilka dobrych hektarów lasu. Nigdy nie doszło jednak do przedstawienia tej propozycji arcybiskupowi Jędraszewskiemu, bo podczas rozmowy z prezydentem Majchrowskim powiedział od razu, że strona kościelna nie jest zainteresowana przejęciem tego kościoła. Nie było więc sensu przygotowywania żadnych dokumentów w tej sprawie – mówi nam ważny urzędnik krakowskiego magistratu.

Metropolita nie był też zainteresowany wykupieniem tej nieruchomości. Co więc dalej z kościołem przy ul. Kopernika 19? Andrzej Kulig, zastępca Jacka Majchrowskiego, deklaruje: – Prezydent nie planuje teraz desakralizacji tego budynku. Dopóki przy ul. Kopernika będą jeszcze pracować szpitalne kliniki, kościół musi działać, bo służy on pacjentom, tu są kapelani szpitalni. Taka była też zresztą intencja twórców tego kościoła, który nigdy nie miał parafialnego charakteru, od samego początku był kościołem przyszpitalnym – wskazuje Andrzej Kulig

I dodaje: – Póki nie ma jeszcze Centrum Muzyki, kościół ten może być miejscem na koncerty Capelli Cracoviensis, ponieważ ma bardzo dobrą akustykę. Koncerty mogłyby się tam odbywać regularnie, nie stoją w sprzeczności z sakralnym charakterem budynku – dodaje.

Co po 2023 roku?

Ostatnie kliniki uniwersyteckie mają wyprowadzić się z okolic ul. Kopernika do 2023 r. Co wtedy stanie się z kościołem? Andrzej Kulig odpowiada, że to dość odległa perspektywa, by już teraz podejmować decyzje, zwłaszcza że czasy są bardzo dynamiczne.

W sprawie kościoła trudno będzie znaleźć kompromis, bo różne środowiska mają różne koncepcje, co więcej, propozycje miasta nie zadowalają ani aktywistów z prawicy, ani z lewicy. Kolektyw Wesoła proponuje desakralizację kościoła i przekształcenie go w salę audytoryjną służącą organizacji koncertów, spektakli czy innych większych spotkań i wydarzeń. Koncepcję przekazania kościoła Capelli Cracoviensis uznano jednak za nieuzasadnioną w kontekście planowanej budowy Centrum Muzyki.

Pomysły Kolektywu oburzają jednak prawicowych aktywistów. W internecie pojawił się ruch obrońców kościoła na Wesołej, którzy uważają, że „jedynym dopuszczalnym przeznaczeniem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP jest sprawowanie kultu Bożego”. Ostateczna decyzja będzie należała do władz miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiskupi Portugalii: chrześcijaństwo podstawą budowy przyszłości Europy
Następny artykułSylwestrowe przejęcie