A A+ A++

Od 1 stycznia Portugalia objęła na pół roku prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji biskupi tego kraju przypomnieli, że to chrześcijańskie dziedzictwo leży u korzeni tożsamości europejskiej oraz stanowi podstawę budowy przyszłości Starego Kontynentu. Myślą przewodnią portugalskiej prezydencji są słowa: „Czas działać: na rzecz sprawiedliwego, ekologicznego i cyfrowego ożywienia gospodarczego”.

Istnieje pięć głównych obszarów aktywności przewidzianych przez Lizbonę: wzmocnienie odporności Europy wobec kryzysu, budzenie zaufania do europejskiego modelu społecznego, promocja zrównoważonego ożywienia gospodarczego, przyspieszenie sprawiedliwej i integracyjnej transformacji cyfrowej oraz potwierdzenie roli UE w świecie, w oparciu o otwartość i wielostronność.

„Jest to ambitny projekt – skomentował delegat biskupów portugalskich w COMECE (Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej), bp Nuno Brás da Silva Martins, cytowany przez agencję Ecclesia – ale ważne jest dołożenie wszelkich starań, aby rozwiązać problemy”.

Wskazując zatem na potrzebę wspólnej europejskiej reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19, hierarcha przypomniał również o wzmocnieniu chrześcijańskich korzeni projektu europejskiego. „Dziedzictwo chrześcijańskie – podkreślił – jest podstawą budowy i integracji europejskiej”, a więc „nie jest czymś, co należy odzyskać, ale faktem, który jest nadal obecny”.

Dla bp. Brása najważniejsze jest zwrócenie uwagi na kwestię społeczną, w szczególności w odpowiedzi na pandemię: po „początkowym oszołomieniu” spowodowanym pierwszą falą zagrożenia zdrowia, w rzeczywistości UE dała się poznać jako „jednocząca obecność”, pomagając poszczególnym krajom stawić czoła kryzysowi, do tego stopnia, że teraz „bardzo trudno jest myśleć o tym, czym byśmy byli bez Unii Europejskiej”.

Odnosząc się konkretnie do Portugalii, delegat w COMECE przypomniał o znaczeniu tematu migracji, prosząc o „porozumienia, które respektują godność osoby”, ponieważ „każdy imigrant jest przede wszystkim osobą i musi być traktowany w ten sposób”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Nie stać nas na lockdown”. Kolejna branża szykuje kilkaset pozwów i góralskie weto
Następny artykułZmarł Filaret – honorowy patriarszy egzarcha Białorusi