A A+ A++

Street workout — co to jest

Street workout opiera się na ćwiczeniach kalistenicznych, czyli takich, w których wykorzystujemy własną masę ciała. Są to zatem różnego rodzaju pompki, brzuszki czy podciągania na drążku.

Choć sama kalistenika ma swoje początki u starożytnych Greków, to street workout w obecnej postaci narodził się na początku XXI wieku w Nowym Jorku. Zapoczątkowali go biedni mieszkańcy Bronxu, których nie było stać na chodzenie na siłownię. Z tego względu zaczęli wykorzystywać to, co dostępne jest w mieście, a więc ławki oraz place zabaw. Efekty swoich ćwiczeń zaczęli filmować i umieszczać w internecie, dzięki czemu street workout zdobył prawdziwą popularność.

Obecnie istnieją także mistrzostwa świata w street workoucie. Pierwsza impreza tego typu została zorganizowana w 2011 roku na Łotwie, a od 2016 roku organizowane są także mistrzostwa Polski.

Street workout — akcesoria

Aby wykonywać street workout, wystarczy rozejrzeć się po okolicy. W wielu miejscach powstaje coraz więcej siłowni pod chmurką, które są idealne, jeśli chcemy zadbać o własne ciało, nie wydając pieniędzy na siłownię. Jeśli natomiast w naszej okolicy taka nie powstała, to wystarczy odrobina chęci. Wiele placów zabaw posiada metalowe drabinki albo huśtawki, których drążki możemy wykorzystać do podciągania się. Drążek taki możemy też zamocować u siebie w domu albo wykorzystać oparcia krzeseł. W ostateczności możemy wykorzystać także wytrzymałą gałąź.

Street workout – ćwiczenia

Istnieje wiele ćwiczeń, które możemy wykonywać, trenując street workout. Przede wszystkim pompki. I warto tutaj nadmienić, że istnieje wiele rodzajów pompek — możemy bowiem wykonywać pompki klasyczne, a także z wykorzystaniem ławki, gdzie ręce znajdują się na podwyższeniu. Możemy także się odwrócić, kładąc ręce na ziemi, a nogi na ławce. Dodajmy do tego różne szerokości rozstawu ramion, a także inne ustawienie dłoni. W każdej z tych kombinacji aktywujemy nieco inne mięśnie.

Inne ćwiczenie to tzw. front lever, które polega na zwisaniu z drążka. Trudność jednak polega na tym, że musimy ustawić nasze ciało w pozycji poziomej. Utrzymanie takiej pozycji wymaga od nas zaangażowania praktycznie wszystkich mięśni naszego ciała.

Kolejne ćwiczenia to dipy, zwane także pompkami na poręczach. Aby je wykonać, potrzebujemy albo dwóch krzeseł, albo specjalnych drążków, które możemy znaleźć na siłowniach pod chmurką. Chwytamy drążki (albo oparcia krzeseł) i podkurczamy nogi, aby nie dotykały podłoża. Następnie podnosimy tułów do góry przez wyprostowanie łokci, a potem opuszczamy go.

Street workout jest bardzo dynamiczny, czego przykładem może być burpees, czyli “padnij — powstań”. Zaczynamy w pozycji stojącej, następnie pochylamy się, kładąc ręce na ziemi. W tej pozycji robimy szybki wyrzut nóg do tyłu, wykonujemy jedną pompkę, po czym znów przyciągamy nogi do siebie i wracamy do pozycji początkowej, wykonując wyskok.

Z pozoru prostym ćwiczeniem jest L-sit. Aby go wykonać, siadamy w siadzie prostym, a ręce kładziemy przy udach. Następnie napinając całe ciało, podnosimy je, opierając się wyłącznie na rękach. Jednocześnie starajmy się, aby nasze ciało przypominało literę L, czyli plecy i nogi powinny być proste. Niektórzy wykonują to ćwiczenie, także opierając ręce na drążkach.

Oprócz tych ćwiczeń nie możemy także zapominać o innych, takich jak: podciąganie, przysiady, wykroki czy stanie na rękach.

Jakub Ruźniak

Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczna śmierć 13-latki z domu dziecka. Nieoficjalnie: To mógł być nieszczęśliwy wypadek
Następny artykułWłoski agent ujawnił kulisy negocjacji transferu Milika. “To pokazuje, jak dobrym jest piłkarzem”