A A+ A++

W ciągu ostatnich dziesięciu dni do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgłosiło się dziewięcioro dzieci z ciężkimi objawami PIMS-TS. Jest to zespół objawów przypominający chorobę zwaną zespołem Kawasaki. PIMS dotyczy jednak dzieci, które są po przebytej (również bezobjawowo) chorobie powodowanej COVID-19. “Trzeba bić na alarm” – mówi prof. Przemko Kwinta z Kliniki Chorób Dzieci Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Objawy zaczynają występować po kilku tygodniach od przejścia koronawirusa. Wszyscy rodzice muszą się mieć na baczności, bez względu na to, w jakim wieku są ich dzieci – alarmuje prof. Przemko Kwinta z Kliniki Chorób Dzieci Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dzieci przechodzą koronawirusa bardzo łagodnie. Dopiero po kilku tygodniach – najczęściej pomiędzy 4 a 6 tygodniem – zaczynają się objawy.

Myślę, że trzeba bić na alarm. My zajmujemy się dziećmi, które są w ciężkim stanie, głównie z niewydolnością serca. Najczęściej pierwszym objawem jest nieustępująca gorączka. Jeśli trwa ona więcej niż trzy dni, a ponadto pojawiają się takie objawy jak biegunka, malinowy język, wysypki skórne, wymioty, nastrzyknięcie spojówek, to koniecznie trzeba szukać pomocy – zaznacza prof. Kwinta.

Dodatkowymi objawami są: zaczerwienione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego, odwodnienie. Może to przypominać tzw. bostonkę.

Podstawą leczenia są wlewy immunologlobulin oraz leki sterydowe. Dzieci są w bardzo złym stanie, szczególnie na początku, wówczas dochodzi u nich do niewydolności serca czy do zmian w naczyniach wieńcowych. Nie mamy na razie informacji, na ile się to cofnie, a na ile będzie problemem (u tych dzieci) za na przykład 10 lat. Z definicji to choroba wieloukładowa, zdarzają sie objawy psychiatrczyne, zmiany w mózgu, problem z nerkami czy wątrobą – dodaje prof. Kwinta

Lekarze apelują, by dzieci były badane tradycyjnie, a nie w trybie teleporady. Teleoprada u dzieci do drugiego roku życia jest ,,nieporozumieniem” – ocenia prof Kwinta. Jak mówi, kilka dni temu zaobserwowano szczyt zachorowań. Obawiamy się, że najbliższe tygodnie będą dla nas bardzo trudne.

Obecnie w placówce przebywają dzieci kilkumiesięczne, a także kilkulatki. Najstarszy pacjent ma 16 lat. Stan dzieci – jak przekazała rzeczniczka szpitala – jest różny: od łagodnego po ciężki, w którym konieczne jest podłączenie pod respirator.

Zobacz również:

Opracowanie:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInwestycja w sport i zwyczajne remonty – w gminie Nowa Ruda duże i małe zadania równie ważne
Następny artykułStrajk Kobiet powoła moderatorki, które będą ingerowały w relacje dzieci z rodzicami