A A+ A++

Jak jeździć na rolkach?

Jeżdżenie na rolkach to doskonały sport, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Nie tylko dobry dla zdrowia, ale również bardzo przyjemny i dający dużo dobrej zabawy. Wśród jego zalet można wymienić takie korzyści, jak wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, poprawa metabolizmu, kondycji i zwiększenie sprawności ruchowej.

Jazda na rolkach nie obciąża stawów, pomaga w odchudzaniu i jest niezwykle efektywnym sposobem na spalanie kalorii. Sport ten wymaga jednak odpowiedniej techniki. Ważna jest postawa ciała, czyli lekko ugięte kolana, tułów lekko pochylony do przodu, by tam znajdował się środek ciężkości ciała – co pomoże w utrzymaniu równowagi. Nogi podczas jazdy na rolkach odpycha się na boki, nie zaś prosto, jak to ma miejsce w przypadku chodzenia czy biegania. I bardzo ważna sprawa — samo jeżdżenie to nie wszystko. Obowiązkowym elementem jazdy jest umiejętność hamowania. Tego należy się uczyć wraz z poruszaniem się do przodu i do tyłu.

Jak jeździć na rolkach tyłem?

Chcąc nauczyć się jeździć do tyłu, dobrze jest opanować jazdę przodem i hamowanie. Dopiero po opanowaniu tych dwóch elementów warto przejść do jazdy tyłem. Trening jazdy do tyłu trzeba zacząć od kilku ćwiczeń, takich jak odpychanie się do tyłu, w pełni kontrolując ruch. Kolejnymi ćwiczeniami są: beczka i półbeczka. Beczka polega na “narysowaniu” okręgu za pomocą kółek, zaś półbeczka na zakreślaniu rolkami półokręgu. Podczas jeżdżenia tyłem sporym ułatwieniem jest delikatna rotacja, czyli skręt ciała. Dzięki niemu powiększa się pole widzenia i poprawia balans ciała.

Jak jeździć na rolkach, żeby schudnąć?

Jeżdżenie na rolkach jest bardzo skuteczne w procesie odchudzania. Niektórzy porównują liczbę spalonych podczas jazdy na rolkach kalorii do tych utraconych w czasie biegania. Godzina jazdy na rolkach pomaga spalić nawet 600 kcal.

Ale co robić, by jeżdżenie na rolkach było jeszcze bardziej skuteczne? Przede wszystkim należy trenować regularnie — najlepiej 3–4 razy w ciągu tygodnia. Duże znaczenia ma utrzymywanie tętna na stałym poziomie. Tętno powinno być na tyle wysokie, by odczuwać intensywność treningu, ale nie aż tak wysokie, by nie zaburzyć procesu spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego zaleca trening z 60–70 proc. tętna maksymalnego (około 130 uderzeń/minutę).

Jak jeździć na rolkach — dzieci i bezpieczeństwo

Dzieci znacznie szybciej opanowują technikę jeżdżenia na rolkach niż dorośli. Nie boją się próbować nowych rzeczy, chętnie podejmują nowe wyzwania w postaci nauki jazdy tyłem, czy też z górki. Z drugiej strony, często nie mają świadomości konsekwencji swoich zbyt brawurowych działań, dlatego łatwo o kontuzję. Z tego względu podczas jazdy na rolkach zaleca się, by dzieci miały na głowie specjalny kask, który ochroni ich przed poważnym urazem głowy podczas upadku. Dla bezpieczeństwa zalecane są także ochraniacze na kolana i łokcie oraz specjalne rękawiczki.

DD

Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMEN zbiera dane o protestach. ZNP: Zdecydowany sprzeciw wobec zastraszania
Następny artykułPrzy cmentarzu w Cedzynie przedsiębiorcy mogą handlować bez opłat