Ćwiczenia z gumą oporową — efekty i zalety
Ćwiczenia z gumą oporową mogą stanowić urozmaicenie codziennych treningów, w trakcie których wykonywane są wciąż te same ćwiczenia. Trening z gumami można wykonać w domu i na zewnątrz. Można je zabrać na wakacje i na weekend na działce — nie zajmują dużo miejsca. Ćwiczenia z gumami angażują wszystkie partie mięśni. Warto dodać, że gumy nie są drogie czy trudno dostępne. To sprzęt sportowy, na który można sobie pozwolić bez większego uszczerbku w domowym budżecie.
Największą zaletą ćwiczeń z gumami są jednak świetne efekty. Wykorzystanie taśm oporowych pomaga schudnąć, wysmuklić sylwetkę i wyrzeźbić mięśnie całego ciała. Można wykonywać na nich ćwiczenia na wszystkie partie ciała — zarówno brzuch, pośladki, jak i ramiona czy plecy. Aby efekty były zauważalne, należy zadbać o prawidłową dietę i właściwą intensywność treningu. Powinno się dopasować stopień oporu gum do własnych możliwości. To właśnie ten opór odpowiada za doskonałe rezultaty ćwiczeń, dzięki niemu ciało ma więcej pracy do wykonania.
Ćwiczenia z gumą na brzuch
— skręty brzucha w pozycji siedzącej
Przyjmij wyjściową pozycję — usiądź z lekko zgiętymi nogami. Następnie włóż taśmę pod obie stopy. Trzymając końcówki gumy w złączonych na wysokości klatki piersiowej dłoniach, unieś stopy lekko nad ziemią i jednocześnie przenieś dłonie na prawą stronę, skręcając przy tym górną część tułowia. Staraj się wykonywać ten ruch bardzo precyzyjnie, pamiętając o utrzymywaniu prostych pleców. Wróć do pozycji wyjściowej i obróć się, wykonując ćwiczenie na drugą stronę. Powtórz ćwiczenie minimum 20 razy. Najlepiej wykonaj 3 serie. Podczas ćwiczenia pracują mięśnie brzucha — mięśnie skośne brzucha i międzyżebrowe.
Ćwiczenia z gumą na pośladki
— odwodzenie nogi w bok w klęku podpartym
Przyjmij wyjściową pozycję — tzw. klęku podpartego. Następnie zaczep gumę na stopie, a potem zacznij na przemian odwodzić jedną nogę do boku, staraj się nie zmieniać kąta w kolanie i kostce. Ćwiczenie najlepiej wykonać po kilkanaście powtórzeń na jedną i drugą nogę np. 15 powtórzeń z prawą nogą, 15 lewą — i tak 3 serie.
— wyprost nogi w klęku podpartym
Przyjmij wyjściową pozycję — tzw. klęku podpartego. Następnie zaczep gumę o podeszwę prawej stopy, a końce taśmy owiń wokół dłoni. Trzymając wyprostowane plecy powoli zacznij prostować nogę, napinając gumę. Wyprostuj nogę do końca i wróć do pozycji wyjściowej. Po wykonaniu około 10–15 powtórzeń zamień nogę. Wykonaj 3 serie ćwiczeń.
Ćwiczenia z gumą na plecy
— przyciąganie gumy w siadzie prostym
Przyjmuj wyjściową pozycję — usiądź w siadzie prostym (dla większej wygody możesz lekko ugiąć nogi w kolanach). Następnie zaczep gumę o środkową część stopy. Złap dwa końce gumy w ręce, utrzymując wyprostowane ramiona. Powoli zacznij przyciągać do siebie gumę, wyprowadzając łokcie na zewnątrz — staraj się trzymać łokcie wysoko uniesione. Wykonaj 3 serie, w każdej po około 15 powtórzeń.
Ćwiczenia z gumą na ramiona
— unoszenie ramion
Przyjmij wyjściową pozycję — stań w niewielkim rozkroku, stopy powinny się znajdować mniej więcej pod barkami. Włóż gumę pod stopy, a końcówki napiętej gumy trzymaj w rękach. Unoś ramiona w górę, utrzymując łokcie w lekko zgiętej pozycji. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie. Wykonaj 12–15 powtórzeń, najlepiej w 3 seriach.
DD
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS