Od 21 do 25 września trwa międzynarodowy Tydzień Urologii. W środowym cyklu Twoje Zdrowie pod lupę bierzemy więc problemy urologiczne. Będziemy rozmawiać z ekspertami o profilaktyce, metodach leczenia i o tym dlaczego urolog jest najlepszym przyjacielem każdego mężczyzny. “Musimy pamiętać, że pierwsze wystąpienie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, stanowi podstawę do tego, żeby lekarzem pierwszego kontaktu był urolog” – mówi w rozmowie z naszą dziennikarką Katarzyną Staszko prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i szef Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Jak zaznacza, choroba wcześnie wykryta jest uleczalna.
Profilaktyka jest kluczowym elementem. Jeśli zadbam o siebie to wygram. Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, poza tym pozwala na zastosowanie mniej okaleczających i mniej inwazyjnych sposobów leczenia – podkreśla w rozmowie z RMF FM prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i szef Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Trwa Tydzień Urologii. To inicjatywa podjęta przez Europejskie Stowarzyszenie Urologów, która ma na celu zwiększenie świadomości pacjentów na temat chorób urologicznych. W tym roku obchodzony jest dniach 21-25 września. Jest to czas, który skupia krajowe towarzystwa urologiczne, lekarzy urologów, pielęgniarki urologiczne, pacjentów i ich rodziny oraz polityków w celu budowania świadomości, zachęcania pacjentów do regularnych badań i przeciwdziałania tym chorobom. Na całym świecie prowadzone są liczne aktywności tj. szkolenia, kampanie, koncerty, które każdego roku angażują tysiące uczestników.
Dominującą strefą działań urologa chirurga jest urologia onkologiczna. Zarówno w Europie, jak i na świecie, 1/4 osób chorych na raka, ma chorobę wywodzącą się z układu moczowego bądź moczowo-płciowego. To przede wszystkim nowotwory gruczołu krokowego, na drugim miejscu – pęcherza. Na trzecim co do częstotliwości diagnozowania jest rak nerki, a także nowotwory jądra.
Musimy pamiętać, że pierwsze wystąpienie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych stanowi podstawę do tego, żeby lekarzem pierwszego kontaktu był urolog – zaznacza prof. Chłosta.
Rewolucja w dziedzinie zastosowania technik mało inwazyjnych jaka się dokonała w urologii jest jednym z największych w dziejach przejawem postępu chirurgii. Obecnie w wielu przypadkach niemal wyeliminowano konieczność wykonywania operacji otwartych w przypadku kamicy. Tak samo dzieje się w przypadku nowotworów w różnym stopniu zaawansowania, gdzie zastosowanie technik laparoskopii manualnej albo laparoskopii z asystą robota, czy wreszcie działań znikomo inwazyjnych z wykorzystaniem niewielkich nacięć na skórze czy z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała jest w tej chwili standardem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS