A A+ A++

Na terenie gminy Nowa Sarzyna znajduje się rezerwat przyrody „Kołacznia” – najmniejszy w Polsce, ale kryjący osobliwość na skalę europejską – naturalne stanowisko azalii pontyjskiej, zwanej inaczej różanecznikiem żółtym. To jedyne takie stanowisko w Europie, poza Wołyniem i Polesiem. Złocista barwa kwiatów nadaje w maju jej otoczeniu niezrównanego uroku, egzotycznego piękna i przyciąga wielu turystów. W tym roku ze względu na stan epidemii, nie odbędzie się oficjalny zlot turystyczny połączony z „Dniami Kwitnącej Azalii”. Indywidualni turyści mogą jednak udać się do rezerwatu, aby na żywo zobaczyć jej piękno.

Pierwsze kwiaty azalii pojawiły się w dniu dzisiejszym (11 maja). Kwitnienie będzie trwało przez około najbliższe dwa tygodnie. Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm, a ich zapach można wyczuć już z odległości 200 m. Krzewy osiągają od 1,5 do 2,5 metra wysokości. Kwiaty zaczynają opadać w trzecim tygodniu od zakwitnięcia.

Azalia pontyjska to relikt z okresu trzeciorzędu, kiedy to występowała ona w Karpatach. Z pojawieniem się krzewu w okolicy Woli Zarczyckiej wiąże się wiele legend, m.in. o Tatarach, którzy przywieźli jego nasiona. Sama wydma, którą porastają azalie, uważana była niegdyś za grób chana, zaś krzewy miały być rodzajem hołdu dla wodza.

Rezerwat utworzony został zarządzeniem ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego 14 lutego 1957 roku w celu „zachowania naturalnego stanowiska azalii pontyjskiej, krzewu objętego ochroną gatunkową”. Różanecznik żółty umieszczony został w „Polskiej czerwonej księdze roślin” jako gatunek rzadki. Roślina jest trująca.

ź: UM Nowa Sarzyna

Post Views: 882

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzielnicowy “zwalniał ” z kwarantanny za łapówki. Zarzuty prokuratury
Następny artykułIan Kershaw – Rozdarty kontynent. Europa 1950–2017