Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Jednak woda wodzie nierówna. Nikt nie lubi wody mętnej, nieprzyjemnie pachnącej czy o wyraźnym posmaku i woni chloru. Z pomocą przychodzi tu alotropowa odmiana tlenu – ozon.
Ozon należy do najpopularniejszych utleniaczy stosowanych obecnie w wielu dziedzinach. Ta trójatomowa cząsteczka tlenu ma liczne zalety – jest jednym z najskuteczniej działających z dostępnych środków oczyszczających, a przy tym przyjaznym dla środowiska. Czemu? Jedynym produktem reakcji rozpadu ozonu (oddania atomu tlenu i utlenienia związku, z którym wchodzi w reakcję) jest po prostu tlen O2. Ponieważ nie pozostawia żadnych produktów ubocznych reakcji, nie wprowadza żadnego dodatkowego smaku czy aromatu. Technologie wykorzystujące ozon są ponadto przyjazne dla środowiska, a produkty otrzymane w tych procesach – bezpieczne dla zdrowia. Nic dziwnego, że ozon wykorzystywany jest w kolejnych gałęziach przemysłu.
Ozonowanie wody kranowej to nic innego jak poprawa jej jakości. Rzadko które ujęcie jest tak czyste, że nie potrzeba korygować składu chemicznego, właściwości mikrobiologicznych i ogólnie jakości pozyskiwanej wody. Aby z kranu płynęła woda czysta, bezpieczna dla zdrowia, trzeba ją uzdatniać. I do tego celu tradycyjnie wykorzystywany był chlor. Jednak chyba nikt, komu z kranu płynęła chlorowana woda, nie może powiedzieć, żeby była to przyjemność dla nosa i podniebienia.
Niestety przez długi czas chlorowanie wody było jedynym znanym sposobem jej uzdatniania. Do czasu odkrycia, że dużą część roli, jaką pełnił do tej pory ten pierwiastek, może wziąć na siebie ozon. Ozon, jako bardzo dobry i bezpieczny dla zdrowia środek likwidujący mikroorganizmy, a także usuwający wiele szkodliwych czy niepożądanych (np. ze względu na pozostawiany osad) związków chemicznych, szybko zrobił karierę właśnie w przemyśle uzdatniania wody kranowej. Dzięki niemu chlorowanie zostało ograniczone do minimum – tak, że zawarty w wodzie chlor jest niewyczuwalny.
Do ozonowania wody kranowej stacje uzdatniania używają generatorów ozonu o zastosowaniu przemysłowym. Cały proces jest szybszy i wydajniejszy od nasycania wody chlorem i dwutlenkiem chloru. Instalacje zużywają ponadto mało energii i są bezpieczne. Jedynym minusem wysokiej reaktywności ozonu jest to, że przesyłana wodociągiem ozonowana woda oddaje atom tlenu i po pewnym czasie ozon zanika – stąd konieczność uzdatniania wody chlorem (źródło: https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-wodne/ozonowanie-wody-na-czym-polega-kiedy-sie-stosuje-ozonowanie-wody-czy-ozonowanie-wody-ma-same-zalety-aa-CSB4-hvtv-J51p.html).
Należy odróżnić wyżej opisane ozonowanie wody od napowietrzania wody powietrzem wzbogaconym w śladowe ilości ozonu (tzw. napowietrzanie wzbogacone). Ten drugi proces wykorzystywany jest przy rozlewie wód butelkowanych – zarówno źródlanych, jak i mineralnych. Ozon doskonale wpisuje się w kryteria stawiane takim wodom – ponieważ jego działania nie wpływa na smak, pozostaje również całkowicie neutralny w stosunku do składu mineralnego wód głębinowych. Napowietrzanie wzbogacone pozwala usunąć z wód głębinowych naturalnie występujące w nich nietrwałe związki żelaza czy manganu, co z kolei pozwala usunąć charakterystyczny, naturalny dla wód głębinowych zapach. Dzięki temu wydobywana woda zachowuje swoją pierwotną czystość oraz oryginalne właściwości. (Więcej w temacie napowietrzanie wody i zaletach tego procesu można przeczytać na MedOnet).
Ozon należy do najbezpieczniejszych środków poprawiających jakość wody czy produktów spożywczych bez wpływu na ich charakterystyczne właściwości. Warto zainteresować się bliżej tą ekologiczną, wydajną i bezpieczną technologią.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS