A A+ A++

Sytuacja domów pomocy społecznej w wielu miejscach Polski jest tragiczna. Podopieczni tych placówek to osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz licznymi schorzeniami współistniejącymi, zatem należące do bardzo wysokiej grupy ryzyka zarażenia koronawirusem. Pytamy, jak wygląda sytuacja w DPS Niezapominajka przy ulicy Toruńskiej w Elblągu.

Dramatyczne informacje o zakażeniach w kolejnych domach pomocy społecznej docierają do nas niemal każdego dnia. Chorują podopieczni i personel. Placówki są zamykane, a wykończeni pracownicy apelują o natychmiastową pomoc z zewnątrz. 

– Sytacja w DPS Niezapominajka w Elblągu jest dobra, jak również w innych domach pomocy społecznej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Stan tych placówek na bieżąco monitorują służby wojewody, samorządy oraz sanepid. Zarażenie COVID -19 wykryto u pielęgniarki z DPS w Uzdowie w powiecie działdowskim. Natychmiast wymazy pobrano od 141 osób, pensjonariuszy i pracowników. W niedzielę 19 kwietnia otrzymaliśmy wyniki: wszystkie były ujemne – mówi Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

10 kwietnia w DPS Niezapominajka w Elblągu, w którym przebywa obecnie 133 pensjonariuszy, wprowadzono zakaz odwiedzin. 

– Przyjęcia nowych mieszkańców zostały wstrzymane. Osoby wracające z pobytu w szpitalu są poddane kwarantannie (aktualnie cztery). Izolacja odbywa się w wyznaczonych pokojach, a wchodzący tam personel zabezpiecza się w środki ochrony osobistej: obowiązkowo w fartuch jednorazowy, maseczkę jednorazową i rękawiczki. Przy wejściach do tych pokoi dostępne są środki dezynfekcyjne – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

  fot. Anna Dembińska

Jak podkreśla urzędnik, personel Niezapominajki został poinformowany o “konieczności samodzielnego monitorowania swojego stanu zdrowia”.

– W razie pogorszenia samopoczucia, zaobserwowania podwyższenia temperatury pracownik ma nie stawiać się w pracy, tylko poinformować telefonicznie o swoim stanie zdrowia placówkę oraz skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Pracownicy są o tym informowani przez dyrektora na codziennych, porannych odprawach. Zakupiono także bezdotykowe termometry (2 sztuki), obecnie oczekujemy na ich dostawę. Jak dotrą, wprowadzone zostanie codzienne mierzenie temperatury pracownikom przy wejściu do budynku – informuje Łukasz Mierzejewski.

W rozmowie z nami jedna z pracujących w DPS Niezapominajka opiekunek potwierdziła, że sytuacja w placówce “na ten moment jest dobra”.

– Do izolatek mamy zapewnione maseczki, rękawiczki I fartuchy. Na co dzień mamy po prostu komplety robocze, które po dniu pracy zostawiamy w placówce do prania. Środki dezynfekujące również są. Oczywiście, że się boję, staram się o tym jednak nie myśleć. Ostatnio bardzo baliśmy się, gdy jeden z mieszkańców został zabrany z izolatki do szpitala, miał gorączkę i robione testy. Okazało się, że niepotrzebnie, to nie był koronawirus. Mam nadzieję, że taka sytuacja, jaka ma miejsce w innych domach pomocy społecznej, u nas nie zaistnieje – mówi kobieta.

Jak podkreśla Łukasz Mierzejewski, samorząd elbląski również wspiera wszystkie domy pomocy społecznej, przekazując im zakupione lub otrzymane środki ochrony: płyny do dezynfekcji, maseczki oraz przyłbice.

– Na bieżąco przekazywane są wszystkie procedury oraz polecenia wojewody warmińsko-mazurskiego, utrzymany jest stały kontakt z placówkami w zakresie monitorowania bieżącej sytuacji oraz aktualnych potrzeb. Placówka otrzymuje również maseczki wielorazowe od wielu darczyńców –  informuje urzędnik.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że dotychczas zakażenie potwierdzono w 20 domach pomocy społecznej u 247 osób. To 0,3 proc. wszystkich mieszkańców. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasi włodarze – odcinek 6
Następny artykułMałgorzata Wierzbicka (Maczfit): Branża spożywcza to jedna z niewielu branż, która poradzi sobie nawet w najtrudniejszych czasach