Dawne spekulacje o szkodliwości uprawiania sportu przez seniorów legły w gruzach, kiedy to jednoznacznie orzeczono, że aktywność zapobiega demencji, depresji, cukrzycy oraz osteoporozie. Tylko jak rozpocząć aktywne życie, kiedy czujemy, że nasza sprawność i kondycja diametralnie się zmieniła?
Aktywność kluczem do…?
Najprościej mówiąc: do zdrowia. Seniorzy borykają się codziennie ze spadkiem sił, biernością, mniejszą kondycją[1]. Poczucie ograniczonej swobody i samodzielności nierzadko jest prowodyrem do gorszego samopoczucia. To wtedy senior analizuje przeżyte lata, zastanawiając się nad sukcesami, które osiągnął (lub chciał osiągnąć). Ponadto, pesymistyczny wydźwięk starości (zwłaszcza w Polsce) nie pomaga w walce z ograniczeniami układu ruchu czy procesów poznawczych.
Prawda jednak jest taka, że osiągając wiek emerytalny stoi przed nami szereg możliwości. Brak rygoru, który dotychczas związany był z pracą zawodową, to dla wielu pole do realizacji, zadbania o swoje ciało, relacje rodzinne i zdrowie właśnie. Dlatego też lekarze i specjaliści jasno podkreślają jak ważne jest łamanie stereotypu starości, otwierając się na przestrzeń społeczną, a także na sport.
O pozytywnym wpływie sportu na nasz organizm można pisać książki. Skupmy się jednak na tych najważniejszych, zwłaszcza w życiu osób starszych:
• Sport wytwarza endorfiny, które rozprzestrzeniają się do ośrodkowego układu nerwowego. To dzięki nim czujemy się szczęśliwsi i zrelaksowani.
• Aktywność fizyczna wpływa także na glikemię we krwi. W czasie wysiłku tlenowego glukoza spalana jest z udziałem tlenu, dając tym samym korzystny bilans energetyczny. Stężenie glukozy we krwi w czasie wysiłku stopniowo zmniejsza się, a większa wrażliwość na insulinę utrzymuje się przez kilka, a nawet kilkanaście godzin po skończonym treningu.
• Dzięki treningom zwiększa się m.in. objętość wyrzutowa serca, a jego lepsze ukrwienie skutkuje większą wydajnością. Ostatecznie więc zmniejszamy ryzyko nadciśnienia czy zawału, a serce będące mięśniem staje się silniejsze i wytrzymalsze.
Jakie formy aktywności wybierają seniorzy w Polsce?
Zacznijmy od nieco bardziej negatywnych statystyk. Według badań ponad 50% polskich seniorów nie jest aktywna fizycznie. Co więcej, tylko 63% dorosłych Polaków propaguje regularny trening, a ponad połowa, będąc po 50-tce, zawiesza całkowicie aktywne życie na nawet pół roku. Oznacza to, że przez 6 miesięcy seniorzy rezygnują z dłuższych spacerów, zajęć fitness czy ćwiczeń na basenie. Wynik ten jest alarmujący i odbiega od wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Przypomnijmy, że osobom starszym zaleca się aktywność trwającą co najmniej 30 minut dziennie, przez przynajmniej 5 dni w tygodniu. Ci “niećwiczący” zasłaniają się brakiem kondycji, odpowiedniego obuwia (zapominając o np. https://www.pomocedlaseniora.pl/buty-zdrowotne-scholl/1099-klasyczne-sandaly-scholl-heaven.html), niską odpornością czy bólami kręgosłupa lub stawów. Mamy więc efekt błędnego koła – które nigdy się nie kończy, bowiem brak aktywności powoduje schorzenia, a schorzenia to wynik braku aktywności.
Co zatem robi pozostała część społeczeństwa?
Po pierwsze – organizuje sobie swoją własną, indywidualną rekreację. Większość z nich traktuje to jako przyjemność i uzupełnienie dnia. Najczęściej są to spacery po parku czy prace w ogrodzie. To właśnie wtedy istotne jest zachowanie poprawnej postawy, odciążając kręgosłup i stawy kolanowe. Specjaliści w tym celu rekomendują obuwie zdrowotne (np. https://www.pomocedlaseniora.pl/76-buty-zdrowotne-scholl) oraz kijki, przypominające te do nording walkingu.
Po drugie — nieco mniejszy procent preferuje aktywności zorganizowane – pływanie, jazdę na rowerze, czy wspomniany już nording-walking. W zajęciach zorganizowanych nadal istotne jest by odbywały się one na świeżym powietrzu, najlepiej w zaufanym gronie i z odpowiednio dobranym poziomem trudności.
Jako, że Polska wciąż pozostaje wyraźnie poniżej europejskiej średniej, trudno wyróżnić konkretną grupę seniorów, która stanowiłaby za wzór do naśladowania. W podjęciu aktywności pomóc mogą urządzenia do rehabilitacji czy przydatne gadżety do wykonywania codziennych czynności, które znajdziesz na PomoceDlaSeniora.pl
Bibliografia
[1] Miszczak, E. (2010). Aktywność seniorów sposobem przeciwdziałania negatywnym skutkom procesu starzenia się. Wydawnictwo Biblioteka, Uniwersytet Łódzki.
Artykuł sponsorowany PomoceDlaSeniora.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS