Październik to miesiąc świadomości raka piersi, a tym samym okazja, by przypomnieć o badaniach profilaktycznych w kierunku tego nowotworu. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest wczesne wykrycie guza – im mniejszy, tym większe szanse, by wyzdrowieć. Dlatego każda kobieta powinna raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi. Sprawdź, jak robić to prawidłowo.
Prawie 20 tysięcy kobiet w Polsce rocznie dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w naszym kraju. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Specjaliści przypominają o regularnych badaniach i podkreślają znaczenie samokontroli.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
Zobacz, jak prawidłowo zbadać swoje piersi. Poniżej prezentujemy film instruktażowy:
Choć akcji przypominających o profilaktyce raka piersi jest w Polsce dużo, to wciąż wiele pań się nie bada.
Każda kobieta po 20. roku życia powinna regularnie badać się sama. Raz w roku należy zgłosić się na badanie do ginekologa, chirurga lub onkologa. Kobiety, które regularnie (raz w miesiącu) przeprowadzają samobadanie piersi, mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który okazałby się zmianą złośliwą, jest zwykle nowotworem w I stopniu zaawansowania i jest prawie w 100 proc. wyleczalny.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Odbywa się wiele akcji przypominających o profilaktyce i badaniach. Kobiety z chorobą nowotworową opowiadają swoje historie i przestrzegają: ja zachorowałam, ale ty nie musisz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS