A A+ A++



Czarne plastikowe przedmioty kuchenne, a nawet niektóre zabawki mogą zawierać toksyczne substancje chemiczne – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie “Chemosphere”. Jest to efekt wadliwego procesu recyklingu tych produktów.

Czarne plastikowe przybory kuchenne, pojemniki na jedzenie na wynos, a nawet zabawki dla dzieci mogą zawierać składniki chemiczne o działaniu rakotwórczym.

Substancje rakotwórcze są wszędzie. Sprawdź, przed czym musisz się chronić

Substancje rakotwórcze są wszędzie. Sprawdź, przed czym musisz się chronić

Naukowcy zbadali 203 produkty konsumenckie pod kątem bromu, powszechnie stosowanego do spowalniania spalania materiałów. W 85 proc. z nich znaleziono wysokie stężenia toksycznych tzw. bromowanych uniepalniaczy (BFR).

Specjaliści zwracają uwagę, że substancje zmniejszające palność mogą powodować raka, zaburzenia hormonalne i są neurotoksyczne.

Bromowane środki zmniejszające palność (BFR) powszechnie występują w tworzywach sztucznych, telewizorach i urządzeniach elektronicznych.

W badaniu BFR potwierdzono na przykład w koralikowych naszyjnikach noszonych przez dzieci. Inne produkty to tace do sushi, tacki na mięso, przybory kuchenne, akcesoria do włosów, zabawki czy artykuły biurowe.

Firmy nadal stosują toksyczne środki zmniejszające palność w plastikowych urządzeniach elektronicznych, co skutkuje nieoczekiwanym i niepotrzebnym narażeniem na działanie toksyn — powiedziała współautorka badania Megan Liu.

Z obudowy telewizorów powstają przybory kuchenne i zabawki

Te rakotwórcze substancje chemiczne nie powinny być w ogóle stosowane, ale w przypadku recyklingu przedostają się do naszego środowiska i naszych domów na wiele sposobów. Wysokie poziomy, które znaleźliśmy, są niepokojące

Megan Liu, współautorka badania

Nasze wyniki jasno pokazują, że urządzenia elektroniczne zawierające środki zmniejszające palność, takie jak obudowy dużych telewizorów, są poddawane recyklingowi i przetwarzane na pojemniki do przechowywania żywności i przybory kuchenne — dodała Heather Stapleton, chemik środowiskowy i naukowiec ds. narażenia na Duke University.

Źródło: People

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł#JestemTuCZEKAM – Nowa kampania na rzecz bezpieczeństwa seniorów i zapobiegania ich zaginięciom
Następny artykułJakie choroby najczęściej atakują jesienią?