A A+ A++



Wszystkie dzieci między 9. a 14. rokiem życia od początku września mają prawo do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV, czyli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Właśnie o tych szczepieniach będziemy mówić w tym tygodniu w cyklu “Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”. Już teraz prezentujemy odpowiedzi specjalistów na cztery najczęstsze wątpliwości, które dotyczą tych szczepień.

/

Kiedy jest najlepszy moment na szczepienie przeciw HPV? Dlaczego szczepionka jest zalecana chłopcom, jak i dziewczynkom? Kiedy szczepienie lepiej odłożyć? Jaki sprzęt medyczny musi znaleźć się w szkole, by tam można było podać preparat?

Na Wasze pytania w środę 25 września od 11:00 do 12:30 odpowiadać będzie prof. Bożena Walewska-Zielecka, specjalistka chorób wewnętrznych, hepatolog i specjalistka chorób zakaźnych.

Dlaczego szczepienia są zalecane zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom?

Szczepienia przeciw HPV w szkołach. Obejmą też dzieci w wieku 9 i 10 lat

Szczepienia przeciw HPV w szkołach. Obejmą też dzieci w wieku 9 i 10 lat

Lekarze podkreślają, że szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko nie tylko raka szyjki macicy, lecz także nowotworów głowy i szyi, na przykład nowotworu krtani czy ślinianek. Te choroby występują zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Jeżeli chcemy przerwać krążenie wirusa w populacji, to szczepienie jednej płci nie daje rezultatów. Zaszczepimy tylko dziewczynki, a wirus będzie krążył dalej. Trzeba szczepić populacyjnie, obie płcie – podkreśla w rozmowie z RMF FM pediatra, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, czyli nauki o szczepieniach, profesor Jacek Wysocki. Australia szczepi dzieci w wieku około 10-12 lat, w zależności od regionu. Prognozy są tam takie, że ten nowotwór zniknie tam około 2030 roku – dodaje. 

Kiedy jest najlepszy moment na szczepienie przeciwko HPV? 9, 12 czy 13 lat?

Czy prezerwatywa chroni przed wirusem HPV?

Czy prezerwatywa chroni przed wirusem HPV?

Przedział 9-13 lat to najlepszy okres na podanie szczepionki przeciwko HPV, przed inicjacją seksualną. Zauważam, że czasami zdarzają się problemy z dokończeniem szczepienia. Szczepienie przeciwko HPV jest dwudawkowe. Warto nie czekać do trzynastu lat, a zrobić to wcześniej. Wśród moich pacjentów dominują dzieci w wieku 10-11 lat – podkreśla prof. Jacek Wysocki. Nie warto odkładać tego szczepienia. Preparat może być bezpiecznie podawany 9-latkom – dodaje w rozmowie z RMF FM pediatra i epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Aneta Nitsch-Osuch.

Czy po podaniu szczepionki przeciwko HPV mogą pojawić się objawy niepożądane?

Szczepienie przeciwko HPV chroni przed rakiem gardła i jamy ustnej

Szczepienie przeciwko HPV chroni przed rakiem gardła i jamy ustnej

Eksperci przyznają, że zauważają objawy niepożądane, jakie pojawiają się po szczepieniu przeciwko HPV. Zdarza się, że ręka boli, jest zaczerwienienie. Jest jedno zjawisko, które obserwujemy: nastolatki są dosyć wrażliwe na szczepienie. Zdarzają się omdlenia w czasie szczepienia, nawet z przestraszenia. Najważniejsze, by szczepić w bezpiecznej pozycji, w odpowiednim fotelu, z którego się nie wypadnie w sytuacji omdlenia. Stosujemy też zasadę, zgodnie z którą zaszczepiona osoba zostaje przez 15 minut w miejscu szczepienia. W budynku, na korytarzu, blisko personelu medycznego. Co ważne, ci pacjenci nie jadą do szpitala, objawy niepożądane są rzadkie i innych nie obserwujemy. Miliony ludzi na świecie zaszczepiły się preparatem przeciwko HPV, ta szczepionka nie jest nowa. Mamy z nią bardzo dobre doświadczenia – dodaje prof. Jacek Wysocki.

Czy w czasie szczepienia w szkole obowiązkowa jest obecność rodzica?

Ekspert: HPV – pandemia szerząca się od wieków

Ekspert: HPV – pandemia szerząca się od wieków

Obecność rodzica w czasie podania dziecku szczepionki w szkole nie jest wymaga. Od 1 października w polskich szkołach organizowane mają być akcje szczepień przeciwko HPV. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, preparat będzie podawany w konkretne, zaplanowane wcześniej dni. Wielu rodziców dostało już informacje na ten temat w czasie pierwszych wrześniowych wywiadówek. Część rodziców wyraziła już zgodę na szczepienie. Choć obecność rodzica obok niepełnoletniego dziecka nie jest wymagana, to obowiązkowe jest właśnie wyrażenie zgody (najczęściej podpisanie formularza-oświadczenia wydanego przez szkołę) przez rodzica jako prawnego opiekuna ucznia. Część szkół zapowiadała, że akcje szczepień przeciwko HPV będzie organizować w piątkowe popołudnia i w soboty, by jednak ułatwić obecność na miejscu rodzicom, którzy będą chcieli towarzyszyć uczniom. 

Szczepienia w szkołach mają przeprowadzać lekarze i pielęgniarki z przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, najczęściej z bliskiego sąsiedztwa szkoły. Chodzi zarówno o kwalifikację do szczepienia, jak i o samo podanie preparatu. 

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNicki Pedersen zakończy karierę?
Następny artykułTe objawy mogą wskazywać na ciężką chorobę. Nie bagatelizuj ich