A A+ A++



Za brak szczepionki – mandat. Główny Inspektorat Sanitarny szuka sposobu na zmniejszenie niskiego poziomu wszczepialności dzieci w Polsce. O planowanych zmianach systemu kar pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Niewykluczone, że niedługo rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, będą otrzymywali mandaty. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, GIS już zmienił sposób gromadzenia danych o przypadkach nieszczepionych dzieci. Teraz rozważa zmianę systemu kar.

DGP cytuje Pawła Grzesiowskiego – głównego inspektora sanitarnego, który przyznaje, że do tej pory faktyczny obraz liczby zaszczepionych dzieci był zaburzony, bo skupiano się na kartach szczepień i odmowach. Jednak teraz ma to się zmienić – do bazy trafi numer PESEL i adres osoby niezaszczepionej.

“Obecny system karania jest niewydolny”

Paweł Grzesiowski powiedział w rozmowie z DGP, że dzięki bazie będzie można m.in. bezpośrednio docierać do rodziców i zachęcać do szczepień, a także sprawdzać, jakich szczepień dzieci nie przyjęły oraz czy są to wszystkie dawki.

W opinii głównego inspektora sanitarnego, aktualny system karania jest zbyt skomplikowany i długotrwały. Od decyzji o nałożeniu kary do momentu jej ściągnięcia może upłynąć nawet kilka lat. Chcemy, by mandaty mogły być nakładane bezpośrednio przez sanepid. Wówczas kara będzie bardziej odczuwalna, a przez to bardziej odstraszająca – mówi Paweł Grzesiowski w artykule DGP.

Zobacz również:

Szczepienia obowiązkowe i zalecane dla Twojego dziecka. Sprawdź aktualną listę!

Szczepienia obowiązkowe i zalecane dla Twojego dziecka. Sprawdź aktualną listę!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułХто в першу чергу отримає повістки від ТЦК – відповідь Міноборони
Następny artykułWidowiskową kulę The Sphere w Las Vegas zasila 150 kart graficznych NVDII