A A+ A++

Upał dokucza nam w Polsce mocno, prognozy mówią o fali upałów i wielu dniach pod rząd z żarem lejącym się z nieba. w dodatku dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza synoptycy zapowiadają coraz więcej w przyszłości.

Podczas upałów kluczowe jest zadbanie o odpowiednią dietę, która pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji. Warto postawić na lekkie i orzeźwiające potrawy. Dietetyczka dr n. o zdr. Małgorzata Słoma-Krześlak z Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu radzi, jak odżywiać się w czasie wyjątkowo gorących dni. 

Sałatki a nie schabowy na gorące dni

W trakcie upału organizm jest nastawiony przede wszystkim na utrzymanie właściwej temperatury ciała, czyli usuwanie nadmiaru ciepła. Dlatego bardziej potrzebuje wody niż jedzenia. Jak radzi dietetyczka potrawy powinny być lekkie, by ich trawienie wymagało niewiele energii, za to pokarmy powinny być bogate w wodę i składniki mineralne, co pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Ciężkostrawne i tłuste potrawy obciążają układ trawienny i zwiększają uczucie ciepła. Dlatego na gorące dni najlepsze są sałatki z warzyw i owoców, takich jak ogórek, pomidory, arbuz czy melon. Wielbiciele zup mogą przygotować chłodniki. 

– Zupy na zimno, takie jak chłodnik litewski czy gazpacho, dostarczają nie tylko składników odżywczych, ale również pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Jogurty i kefiry są lekkostrawne i mają wysoką zawartość wody, co czyni je doskonałym wyborem na upalne dni. Owocowe lub warzywne koktajle, z dodatkiem mięty czy szpinaku, to świetny sposób na orzeźwienie i dostarczenie witamin – zaleca dr Małgorzata Słoma-Krześlak.

Chociaż chłodne posiłki są bardziej pożądane, nie trzeba całkowicie rezygnować z ciepłych potraw. Warto jednak unikać ciężkostrawnych i tłustych dań, wybierając lekkie zupy warzywne na ciepło lub grillowane warzywa. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków, nawet jeśli apetyt jest zmniejszony. Ekspertka odradza stosowanie pikantnych przypraw, które mogą zwiększać uczucie gorąca.

Nawodnienie w upały ratuje życie

W upalne dni najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsza jest woda w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzona. Herbaty ziołowe, takie jak miętowa, melisowa czy rumiankowa, można pić zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Kawa i herbata w umiarkowanych ilościach nie odwadniają organizmu, ale lepiej unikać ich nadmiernej konsumpcji w upały – radzi dietetyczka. Po wysiłku fizycznym zaleca picie napojów izotonicznych. – Pomagają uzupełnić elektrolity i nawodnić organizm lepiej niż zwykła woda – tłumaczy dr Słoma-Krześlak.

Piwko na upał? Lepiej nie!

Ekspertka od żywienia zachęca, by powstrzymać od raczenia się zimnym piwem czy innym napojem z alkoholem.

–  Napoje alkoholowe mają działanie odwadniające i mogą zwiększać ryzyko odwodnienia – wyjaśnia dietetyczka.

Słodkie i gazowane napoje też nie są dobrym pomysłem na gorące dni. Te z kolei mogą powodować wzmożone pragnienie. 

Odwodnienie, po czym poznasz?

Objawy odwodnienia to zmniejszone oddawanie moczu, ciemniejszy kolor moczu, silne pragnienie, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, sucha skóra i usta, drażliwość oraz zaburzenia koncentracji. W przypadku odwodnienia należy pić wodę lub napoje izotoniczne małymi łykami, unikać dalszego wysiłku fizycznego i odpocząć w chłodnym, zacienionym miejscu. Najlepszymi produktami nawadniającymi nasz organizm są woda, napoje izotoniczne, herbaty ziołowe oraz owoce i warzywa, takie jak arbuz, ogórek, pomidory i truskawki.

Główny Inspektor Sanitarny na stronie internetowej ostrzega, że niedobór wody w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych.

Chrońmy się przed słońcem w godzinach największego nasłonecznienia, pamiętajmy o nawadnianiu – przypomina Paweł Grzesiowski. Odwodnienie grozi m.in. niewydolnością nerek, objawami ze strony układu krążenia czy układu nerwowego. – Warto też pamiętać, że kremy z filtrem, choć niezbędne, nie chronią przed przegrzaniem organizmu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrządzenia ratujące życie dzieci w miejskich placówkach
Następny artykułJubileuszowy nocny turniej piłki nożnej