A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1263

Potężna sieć agencji policyjnych, organów regulacyjnych i przedsiębiorców decyduje właśnie o etyce i ramach regulacyjnych, dzięki którym władze mogą wykorzystywać dane zbierane z pojazdów silnikowych. Zwłaszcza niemieckie agencje wywiadowcze żądają, aby Mercedes-Benz i Volkswagen zainstalowały wymagane interfejsy umożliwiające inwigilację.

Według doniesień niemieckiej prasy od wiosny trwają spotkania producentów samochodów z organami ścigania. Agencje wywiadowcze wymagają danych w czasie rzeczywistym na temat lokalizacji samochodu, historii kierowcy, a nawet liczby osób siedzących w pojeździe w danym momencie.

Nadzór nad danymi generowanymi przez samochody stanowi prawnie szarą strefę pomimo orzeczenia UE ze stycznia 2023 r. mającego na celu ujednolicenie procesów gromadzenia danych, umożliwiającego sędziom i prokuratorom dostęp do informacji na żądanie poprzez nałożenie na przedsiębiorstwa obowiązku dziesięciu dni na ustosunkowanie się do oficjalnych wniosków.

Próby przyznania policji dostępu przez UE do danych samochodów były już wcześniej krytykowane jako nadmierne i pozbawione niezbędnych zabezpieczeń. Organizacje zajmujące się prawami cyfrowymi ostrzegają, że „nowe prawo traktowałoby dużą część populacji jak przestępców, zanim udowodniono, że jest inaczej”. Inni krytycy obawiają się, że istniejące europejskie przepisy dotyczące ochrony danych zostaną naruszone.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, znany już z sankcjonowanych przez państwo prześladowań populistów Alternative für Deutschland (AfD), domaga się nowych uprawnień w zakresie nadzoru nad danymi z samochodów. W szerszym ujęciu kwestię tego, w jaki sposób i kiedy policjanci będą mogli podsłuchiwać kierowców, ma rozstrzygnąć Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych, który wyznacza już podobne zasady wykorzystania danych telefonicznych.

Na podstawie: Heise.de, Consilium.Europa.eu, DW.com
Źródło zagraniczne: InfoWars.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekt „Cyberbezpieczny samorząd”
Następny artykułKontrola CBA w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej