Były dyrektor Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Maciej Banach, został ekspertem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Prof. Banach pracuje w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, współpracuje także m.in. z Johns Hopkins University w Baltimore w USA, jest członkiem kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych, posiada ponad 1500 publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych. Znajduje się w 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest na 4 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny na podstawie rankingu Research.com oraz na 7 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce we wszystkich obszarach nauki na podstawie rankingu AD Scientific Index 2024. Jest w grupie 5 najbardziej utytułowanych ekspertów na świecie wg Expertscape w lipidologii i kardiologii prewencyjnej. To laureat 5 doktoratów honoris causa, w tym Instytutu Kardiologii w Kijowie i Uniwersytetu w Zagrzebiu. W marcu 2024 roku, decyzją Kapituły Konkursu Listy-100 Pulsu Medycyny, został uznany najbardziej wpływową osobę środowisku medycznym w Polsce.
„Wzmacniamy potencjał KUL oraz Wydziału Medycznego. Prof. Maciej Banach jest wybitnym cenionym na świecie naukowcem. Posiada duże doświadczenie zdobyte w wielu instytucjach. Jego wkład w rozwój uczelni i kierunku lekarskiego będzie dużym kapitałem dla uniwersytetu” – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Profesor zabiera głos m.in. w dyskusjach eksperckich dotyczących priorytetów zdrowotnych w czasie polskiej prezydencji w UE, którą nasz kraj obejmie 1 stycznia 2025 r. Był zaangażowany w Kongres Samorządowy Trójmorza, w obszarze ochrony zdrowia, inicjatywę którą zamierza dalej rozwijać. Jest głównym autorem jednej z najgłośniejszych publikacji medycznych ubiegłego roku, w której potwierdził, że choć im więcej kroków dziennie tym lepiej dla zdrowia, to już 4000 dziennie jest liczbą, która pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. W analizie objęto 226 889 osób, uczestników 17 różnych badań prowadzonych na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS