A A+ A++

Bitcoin spadł do najniższego poziomu od końca lutego, gdy inwestorzy zareagowali panicznie na informacje o wysłaniu 47 228 BTC (2,6 mld USD) z portfela upadłej giełdy kryptowalut Mt.Gox.

Panika na rynku kryptowalut. Uśpiony gigant budzi się i prowadzi do wyprzedaży
fot. Hi my name is Jacco / / shutterstock

Wyprzedaż na rynku kryptowalut rozpoczęła się w piątek podczas sesji azjatyckiej i nabrała rozpędu, gdy inwestorzy dowiedzieli się, że nieistniejąca już giełda Mt. Gox przeniosła znaczącą sumę bitcoinów do nowego portfela, potencjalnie przygotowując się do spłacenia wierzycieli.

Kurs bitcoina, znajdujący się w trendzie spadkowym od początku lipca, tracił tej nocy nawet 8,6%, docierając do 53 600 USD, czyli najniższego poziomu od 26 lutego i naruszył kluczowe wsparcie cenowe na linii 56 500 USD – podał branżowy portal CoinDesk. Aktualnie (o godz. 11:00) cena najstarszej kryptowaluty wynosi 54 000 USD. 

Kurs BTC ostatni miesiąc (CoinGecko)

Jeszcze większe straty odnotowały niektóre altcoiny, pociągnięte w dół przez bitcoina. Kurs ethereum spadł w ciągu ostatniej doby o 9,5%, XRP stracił 11,2%, BNB 11,8%, dogecoin 14,6%, a cardano 17% – wynika z danych CoinGecko. 

Informacje o przeniesieniu 47 228 bitcoinów Mt.Gox wzbudziły obawy inwestorów. Giełda zapowiedziała, że rozpocznie w lipcu spłatę wierzycieli, do których ma trafić łącznie 140 000 BTC (ok. 7,5 mld USD) oraz 143 000 BCH (41 mln USD).

Rynek obawia się, że dawni klienci Mt.Gox zdecydują się sprzedać odzyskane bitcoiny, co wywoła duże spadki. W momencie upadku giełdy, do którego doszło 10 lat temu, 1 BTC kosztował ok. 600 USD.

Pomimo głosów wielu analityków twierdzących, że obawy są bezpodstawne, kurs BTC stracił 10% w ciągu tygodnia i prawie 23% w ciągu ostatniego miesiąca. Według Bloomberga w ciągu ostatnich 3 dni doszło do likwidacji długich pozycji z dźwignią na 800 mln USD.

Zwolennicy opinii, że spłaty klientów Mt.Gox nie wpłyną na rynek, wskazywali, że wielu poszkodowanych klientów zdecydowało się sprzedać swoje roszczenia krótko po bankructwie giełdy i większa część bitcoinów trafi do nastawionych długoterminowo funduszy.

Wszystkie strachy rynku kryptowalut

Obawy związane z Mt.Gox nie są jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za trwającą korektę na rynku kryptowalut. W ostatnich tygodniach pojawiły się też doniesienia o tym, że do sprzedaży swoich 42 274 bitcoinów o wartości około 2,4 mld USD przymierzają się niemieckie władze. 

Bardzo istotny wpływ na rynek kryptowalut ma wciąż niestająca się łagodniejszą polityka monetarna Rezerwy Federalnej. Pomimo oczekiwań rynku obniżki stóp procentowych nie nadchodzą i wciąż nie widać ich w bliskiej perspektywie. 

Istotnym czynnikiem są także doniesienia o malejącym popycie na amerykańskie ETF-y na bitcoina, który wydaje się wytracać swój początkowy impet. Według analityka Bloomberg Intellligence, Erica Balchunasa, giełdowe fundusze BTC notują jednak nadal napływ środków, co w obecnej sytuacji nie wydawałoby się oczywiste.

Krótka historia Mt.Gox

Działająca z Tokio w latach 2010-2014 giełda Mt.Gox była w tamtym okresie największą platformą wymiany kryptowalut na świecie. W momencie szczytowej popularności dokonywano na niej 70% transakcji na rynku bitcoina.

Na początku 2014 roku Mt.Gox ogłosiło bankructwo. Jak okazało się później, do upadku giełdy doprowadziła seria ataków hakerskich, w których skradziono 800 000 BTC, kosztujących wówczas 400 mln USD. Dziś ich wycena przekraczałaby 43 mld USD. Swoje cyfrowe aktywa straciło ok. 240 tys. osób przechowujących bitcoiny na giełdzie. 

Dziewięć lat po upadku Mt.Gox władze USA ogłosiły, że zidentyfikowały hakerów stojących za atakiem na giełdę. Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty dwóm Rosjanom, oskarżając ich o spisek mający na celu wypranie około 647 000 skradzionych bitcoinów.

Podczas trwającego przez lata postępowania restrukturyzacyjnego syndykowi Mt.Gox udało się zabezpieczyć 140 000 bitcoinów, które już wkrótce mają szansę trafić do wierzycieli. 

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspółpraca miasta z uniwersytetem
Następny artykułJak pielęgnować piwonie? O tym nie wiesz