A A+ A++



Koncerty, festiwale czy zawody sportowe. Kalendarz letnich wydarzeń plenerowych pęka w szwach. Uczestnicy imprez masowych – zwłaszcza zagranicznych, powinni się zapoznać z zaleceniami, które publikuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak ostrzega GIS, w czasie wydarzeń masowych, trzeba uważać m.in. na choroby przenoszone drogą pokarmową, w czasie kontaktów seksualnych czy choroby infekcyjne dróg oddechowych.

Dlatego ważne jest, aby być ostrożnym i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli wybierasz się na UEFA Euro 2024, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, bądź inną masową imprezę?

Choroby, którymi możesz się zarazić podczas imprez plenerowych

Obecnie niestabilna sytuacja epidemiologiczna dotyczy przede wszystkim chorób takich jak:

  • odra,
  • błonica,
  • krztusiec,
  • choroba Heinego-Medina (poliomyelitis)

Możesz się przed nimi skutecznie zabezpieczyć poprzez szczepienie ochronne.

Zalecenia przed podróżą

  • Upewnij się, że posiadasz aktualne szczepienia (obowiązkowe w danym kraju bądź zalecane ze względu na kierunek podróży.
  • Gdy chorujesz przewlekle – skonsultuj się z lekarzem przed planowanym wyjazdem.

Zalecenia w czasie podróży

Zobacz również:

Gdzie szukać pomocy medycznej na urlopie?

Gdzie szukać pomocy medycznej na urlopie?

  • Stosuj dobre praktyki higieniczne – dokładne i często myj ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed przyrządzaniem i spożywaniem posiłków, po zmianie dziecku pieluchy, po toalecie nosa, po przyjściu do domu, po kontakcie ze zwierzętami, itp. W przypadku braku wody i mydła zaopatrz się w chusteczki lub płyn o właściwościach dezynfekcyjnych.
  • Przestrzegaj higieny kaszlu i kichania – w czasie kaszlu lub kichania zakryj usta i nos chusteczką oraz natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę, gdy nie masz chusteczki kasłaj lub kichaj w zgięcie łokcia, jeśli jesteś przeziębiony możesz założyć maseczkę.
  • Pamiętaj o zasadzie 5 kroków do bezpiecznej żywności, zmniejszy to ryzyko zachorowania poprzez potencjalnie skażoną żywność/wodę. Pij wodę butelkowaną oryginalnie zamkniętą lub przegotowaną, spożywaj żywność poddaną obróbce termicznej, dokładnie myj i obieraj warzywa i owoce przed ich spożyciem, nie jedz produktów surowych, przeterminowaną oraz pochodzących z niepewnych źródeł.
  • Chroń się przed pogryzieniem przez komary, kleszcze – używaj repelentów i odpowiednio się ubieraj (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy).
  • Unikaj ryzykownych zachowań, takich jak np. wykonywanie drobnych zabiegów medycznych albo zabiegów estetycznych (kosmetyczne, tatuażu, piercingu) w warunkach niehigienicznych lub przy użyciu niesterylnych ostrych narzędzi, lub przy wielokrotnym wykorzystaniu sprzętu wyłącznie jednorazowego użytku.

Zalecania po powrocie z podróży

Udaj się do lekarza – w przypadku wystąpienia podczas pobytu za granicą niepokojących objawów chorobowych np. gorączki, ogólnego osłabienia, biegunki, wymiotów, kaszlu, trudności w oddychaniu, nietypowych zmian na skórze, objawów ze strony układu nerwowego, staraj się mieć jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY 2024 zakończona spektakularnym wynikiem
Następny artykułMagdalena Werstak objęła funkcję w sejmiku wojewódzkim