Znamy już wyniki late poll wyborów do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 37,4 proc. głosów, PiS – 35,7 proc., Konfederacja – 11,8 proc., TD – 7,3 proc., Lewica – 6,6 proc. – wynika z badania Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 40,2 proc. Według wcześniejszych wyników exit poll KO zdobyła 38,2 proc. głosów, PiS – 33,9 proc., Konfederacja – 11,9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 8,2 proc., a Lewica – 6,6 proc., a frekwencja wyniosła 39,7 proc. W porównaniu z sondażem exit poll, który został opublikowany w niedzielę o godz. 21, jeden mandat więcej zdobyło PiS, KO straciła zaś 1 mandat. Podział mandatów do PE dla pozostałych komitetów się nie zmienił. ZAPRASZAMY do śledzenia relacji na portalu wPolityce.pl.
Wszystko o eurowyborach 2024. SPRAWDŹ
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Wyniki w UE. Zaskoczenie we Francji! Europejska Partia Ludowa utrzymuje przewagę w Parlamencie Europejskim
Wyniki LATE POLL:
Koalicja Obywatelska – 37,4 proc. (20 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość – 35,7 proc. (20 mandatów)
Konfederacja – 11,8 proc. (6 mandatów)
Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 7,3 proc. (4 mandaty)
Lewica – 6,6 proc. (3 mandaty)
Bezpartyjni Samorządowcy – 0,8 proc.
PolExit – 0,3 proc.
Inne komitety – 0,1 proc.
Polsce do obsadzenia przypadły 53 mandaty w PE.
SPRAWDŹ – Wszyscy europosłowie, którzy się dostali do PE na podstawie sondażu exit poll
NA ŻYWO
Poniedziałek, 10 czerwca
01:53. KO największe poparcie zdobyła w woj. pomorskim, a najniższe w woj. świętokrzyskim
Koalicja Obywatelska najwyższe poparcie zdobyła w woj. pomorskim (52,6 proc.). Najmniej osób zagłosowało na nią w woj. świętokrzyskim (16,9 proc.) – wynika z badania late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 37,4 proc. głosów – wynika z badania late poll Ipsos. Koalicja wygrała w 10 z szesnastu województw oraz w ośmiu okręgach spośród 13 okręgów wyborczych.
Największe poparcie zdobyła w woj. pomorskim (okręg wyborczy nr 1) – zagłosowało tam na nią 52,6 proc. wyborców. Kolejne województwa z najwyższym poparciem dla KO to: kujawsko-pomorskie (okręg wyborczy nr 2) – otrzymała tam 46,6 proc. głosów; warmińsko-mazurskim (połowa okręgu wyborczego nr 3) – 45,6 proc. W woj. opolskim KO miała poparcie na poziomie 45,1 proc., a w woj. zachodniopomorskim – 44,7 proc.
W woj. lubuskim na KO zagłosowało 41,9 proc. wyborców, niewiele mniej w woj. dolnośląskim – 41,9 proc. i śląskim – 41,9 proc. W woj. wielkopolskim KO zdobyła 39 proc. głosów.
W woj. mazowieckim poparcie dla KO sięgnęło 37,5 proc.
Wynik gorszy niż PiS Koalicja Obywatelska zanotowała w woj. łódzkim – 33,4 proc, w woj. podlaskim – 29,7,8 proc., w woj. małopolskim na KO zagłosowało 28,6 proc. osób. W woj. lubelskim na KO zagłosowało 26,1 proc. wyborców, a w woj. podkarpackim – 23,2 proc.
Najniższe poparcie Koalicja Obywatelska odnotowała w woj. świętokrzyskim – 16,9 proc.
Licząc według okręgów wyborczych Koalicja Obywatelska największe poparcie miała w okręgu nr 1 (woj. pomorskie) – 52,6 proc. W okręgu nr 2 (woj. kujawsko-pomorskim) otrzymała 46,6 proc. Kolejny pod względem najwyższego poparcia dla KO był okręg nr 4 obejmujący Warszawę i okoliczne powiaty – 44,6 proc. Niewiele mniej KO zdobyła w okręgu nr 13, łączącym woj. zachodniopomorskie i woj. lubuskie – 43,8 proc. W okręgu nr 12, obejmującym woj. opolskie i woj. dolnośląskie miała 42,7 proc. W okręgu śląskim (nr 11) zdobyła 41,9 proc. Poparcie na poziomie 39 proc. KO miała w okręgu nr 7 (wielkopolski). W okręgu nr 3, obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, miała natomiast 37,6 proc. poparcia. W okręgu łódzkim (nr 6) late poll dał KO 33,4 proc, a w okręgu lubelskim (nr 8) – 26,1 proc. W okręgu dziesiątym, który łączy woj. małopolskie i woj. świętokrzyskie, sondaż wskazał 25,7 proc. poparcia dla KO. Najniższe poparcie miała natomiast w piątym okręgu (mazowieckim, bez Warszawy) – 24,7 proc. oraz w podkarpackim (okręg nr 9) – 23,2 proc.
01:44. Trzecia Droga najlepiej w okręgu małopolskim i świętokrzyskim
Najlepszy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego Trzecia Droga uzyskała w okręgu małopolskim i świętokrzyskim, gdzie zdobyła 9,9 proc. poparcia. Najsłabiej wypadła w okręgu pomorskim, w którym zdobyła 5,1 proc. – wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.
Według late poll w skali kraju Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) uzyskała czwarty wynik (7,3 proc.) za Koalicją Obywatelską (37,4 proc.), PiS (35,7 proc.) i Konfederacją (11,8 proc.). Taką pozycję uzyskała też w dziewięciu okręgach. W czterech okręgach – łódzkim, opolskim i dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim oraz obejmującym Warszawę i okoliczne powiaty – spadła na miejsce piąte.
Najlepszy wynik Trzeciej Drogi notowany jest w okręgu małopolskim i świętokrzyskim. Tam koalicja PSL i Polski 2050 uzyskała 9,9 proc. głosów. Według sondażu jeden z czterech mandatów Trzeciej Drogi zdobył startujący z pierwszego miejsca na liście właśnie w tym okręgu Adam Jarubas (PSL).
Pod kątem poparcia Trzecia Droga najsłabiej wypadła w okręgu pomorskim, gdzie zdobyła 5,1 proc. głosów. Nieco lepiej wypadła w okręgu opolskim i dolnośląskim (5,3 proc. głosów), czy w okręgu śląskim (5,9 proc.), gdzie prawdopodobny, ale niepewny mandat przypisywany jest jedynce Trzeciej Drogi Michałowi Gramatyce (Polska 2050).
Wynik Trzeciej Drogi w okręgu wielkopolskim, w którym zyskała poparcie 9,6 proc. wyborców, według sondażu dał mandat otwierającemu listę komitetu Krzysztofowi Hetmanowi (PSL). W okręgu warszawskim, gdzie poparcie na poziomie 7,2 proc. dało jej piąte miejsce, mandat dla Trzeciej Drogi prawdopodobnie zdobył Michał Kobosko (Polska 2050).
01:39. Lewica najmocniejsza w Warszawie, najsłabsza w okręgu lubelskim
Lewica najwyższe wyniki uzyskała w Warszawie oraz w okręgu łódzkim, najmniej głosów zdobyła w woj. podkarpackim – wynika z sondażu late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Według badania Ipsos, Lewica w skali kraju uzyskała 6,6 proc. poparcia, co przełożyło się na trzy mandaty w PE.
Najwyższy wynik ugrupowanie osiągnęło w okręgu obejmującym Warszawę, gdzie uzyskała 13,1 proc. Nieco mniej – 11,1 proc. – otrzymała w woj. łódzkim. W woj. wielkopolskim Lewica zdobyła 9,6 proc., a w okręgu obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie – 9,1 proc.
Wynik powyżej progu wyborczego, który wynosi 5 proc., koalicja uzyskała w woj. wielkopolskim – 7,5 proc., okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie – 5,7 proc. oraz w woj. pomorskim – 5,1 proc.
Najmniej głosów Lewica zdobyła w woj. podkarpackim – 1,7 proc., woj. lubelskim – 2,7 proc., w okręgu mazowieckim (bez Warszawy) – 3,1 proc., w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie – 3,7 proc., a także w woj. kujawsko-pomorskim – 4,1 proc. oraz śląskim – 4,5 proc.
01:38. Konfederacja najmocniejsza na wschodzie i południu Polski
Konfederacja najlepsze wyniki uzyskała na wschodzie i południu kraju. Ponad 15 proc. poparcia uzyskała w okręgu lubelskim oraz 14,9 proc. w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie – wynika z sondażu late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Według badania Ipsos Konfederacja w skali kraju uzyskała 11,8 proc. poparcia, co przełożyło się na sześć mandatów w PE.
Konfederacja najlepszy wynik osiągnęła w okręgu lubelskim, gdzie uzyskała 15,2 proc. głosów. Trochę gorszy wynik, 14,9 proc. otrzymała w okręgu obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie. W województwie małopolskim zdobyła 15,5 proc. głosów, a w województwie świętokrzyskim – 12,9 proc.
01:20. WSTĘPNE WYNIKI PODANE PRZEZ PE
Europejska Partia Ludowa (EPL) otrzyma 191 mandatów w Parlamencie Europejskim, socjaldemokraci z S&D – 135, liberałowie – 83, konserwatyści – 71, prawica – 57, a Zieloni – 53 – wynika ze wstępnych wyników wyborów podanych przez PE.
Wstępne wyniki potwierdzają wcześniejsze prognozy, zgodnie z którymi większość w PE zachowa koalicja centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej wraz z Socjalistami i Demokratami oraz liberalną grupą Odnowić Europę.
Według wciąż niepełnych danych te trzy ugrupowania będą miały 409 miejsc w liczącej 720 deputowanych izbie. Najsilniejszą pozycję zachowa EPL, która wprowadzi do PE 191 europosłów. Da jej to 26,5 proc. mandatów – o prawie 1,6 punktów proc. więcej niż w obecnej izbie. Druga pod względem wielkości w europarlamencie będzie S&D (19 proc.), a trzeci – liberałowie (11,5 proc. mandatów).
Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) będzie mieć 10 proc. miejsc, co da jej czwarte miejsce. Piąta pod względem wielkości będzie prawicowa Tożsamość i Demokracja (ID), która będzie dysponować 8 proc. mandatów.
Zieloni znajdą się na miejscu szóstym – przypadnie im 7 proc. miejsc.
We wstępnych wynikach do grup politycznych nie przydzielono partii, które nie zasiadały do tej pory w PE. Te będą mieć 7 proc. miejsc. 6 proc. przypadnie ugrupowaniom nie należącym do żadnej grupy w PE, np. Fideszowi węgierskiego premiera Viktora Orbana oraz Alternatywie dla Niemiec.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: RELACJA. Wyniki z UE. Zaskoczenie we Francji! Drugi wynik AfD w Niemczech. Europejska Partia Ludowa utrzymuje przewagę w PE
01:08. Wyższa frekwencja – 40,2 proc
Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 40,2 proc. – late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
00:55. LATE POLL. Stopniała przewaga KO nad PiS! Mają po 20 mandatów
W porównaniu z sondażem exit poll, który został opublikowany w niedzielę o godz. 21, jeden mandat więcej zdobyło PiS, KO straciła zaś 1 mandat. Podział mandatów do PE dla pozostałych komitetów się nie zmienił.
Koalicja Obywatelska – 37,4 proc. (20 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość – 35,7 proc. (20 mandatów)
Konfederacja – 11,8 proc. (6 mandatów)
Trzecia Droga – 7,3 proc. (4 mandaty)
Lewica – 6,6 proc. (3 mandaty)
Bezpartyjni Samorządowcy – 0,8 proc.
PolExit – 0,3 proc.
Inne komitety – 0,1 proc.
00:44. Na statkach i platformach wydobywczych wybory wygrała Konfederacja, druga KO
W nocy z niedzieli na poniedziałek PKW podała dane dot. głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na statkach morskich i platformach wiertniczych. Na siedmiu jednostkach głosowały w sumie 284 osoby. Zwyciężyła Konfederacja z wynikiem 35,56 proc., na drugim miejscu KO z wynikiem 32,75 proc.
Zasady głosowania na statkach i platformach wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W wykazie na tegoroczne wybory do PE znalazły się trzy statki i cztery platformy wydobywcze i wiertnicze: Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant należące do spółki Lotos Petrobalitc z Grupy Orlen. Dwa statki należą do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – to Dar Młodzieży i Horyzont II, oraz Oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego.
W nocy z niedzieli na poniedziałek PKW podała wyniki wyborów ze wszystkich siedmiu jednostek. Łącznie głosowały na nich 284 osoby z 320 uprawnionych, wśród których najwięcej – 35,56 proc. – poparło Konfederację i jej warszawskich kandydatów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,75 proc., a trzecie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga z poparciem 12,68 proc. Dalej znalazł się PiS z wynikiem 11,27 proc. oraz Lewica z wynikiem 6,69 proc. 3 osoby – 1,09 proc. zagłosowały na Bezpartyjnych Samorządowców.
Jak wynika z przepisów, głosujący w obwodach na statkach i platformach wiertniczych głosować mogli na kandydatów wystawionych na warszawskich listach. Najwięcej głosów zgromadziła druga na liście Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik, na którą zagłosowały 44 osoby, drugi był Marcin Kierwiński otwierający listę KO z 33 głosami. Na trzecim miejscu znalazł się Krystian Kamiński z poparciem 31 głosujących.
00:41. PiS zwyciężyło w czterech okręgach wyborczych
Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w 4 z 13 okręgów wyborczych – wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Najlepsze wyniki PiS uzyskało w okręgach: 5 (mazowieckim bez Warszawy), 8 (lubelskim), 9 (podkarpackim) i 10 (małopolskim i świętokrzyskim).
Z sondażu wynika, że PiS zwyciężyło głównie na wschodzie i południowym wschodzie kraju.
W okręgu nr 8 na kandydata PiS oddano 113 528 głosów; w okręgu nr 9 kandydaci PiS zdobyli 219 770 głosów, z czego 180 275 głosów zdobył Daniel Obajtek; w okręgu nr 10 kandydaci PiS zdobyli 553 673 głosów. W okręgu nr 5 obejmującym województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy na kandydatów Prawa i Sprawiedliwość oddano 141 938 głosów.
00:18. KO wygrała w dziewięciu okręgach, PiS w czterech
Koalicja Obywatelska wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała w dziewięciu okręgach. W pozostałych czterech najwięcej głosów zdobyło PiS – wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Licząc według województw, KO zwyciężyła w jedenastu, a PiS – w pięciu.
Koalicja Obywatelska według badania exit poll największe poparcie uzyskała w okręgach obejmujących województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie (jeden okręg), łódzkie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie i opolskie (jeden okręg) oraz lubuskie i zachodniopomorskie (również jeden okręg), a także w okręgu obejmującym Warszawę i okoliczne powiaty.
PiS wygrało w okręgach obejmujących województwa lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie (wspólny okręg), a także w okręgu obejmującym Mazowsze bez Warszawy i okolic.
Jeśli chodzi o województwa, KO wygrało w: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, mazowieckim i łódzkim. PiS zwyciężyło w województwach: podlaskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, a także świętokrzyskim, gdzie przed KO była również Trzecia Droga.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa mapa wyborcza Polski. Koalicja Obywatelska wygrała w dziewięciu okręgach, a Prawo i Sprawiedliwość w czterech
00:16. Szydło: Najbliższe miesiące będą kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej
Dziękuję za Państwa zaufanie i głosy oddane na mnie oraz @pisorgpl
— napisała na platformie X europoseł PiS Beata Szydło.
Najbliższe miesiące będą kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej. Nie pozwolimy na realizację szalonych pomysłów kasty brukselskich urzędników, którzy chcą odebrać krajom członkowskim UE suwerenność i zdobyć pełnię władzy nad Europejczykami
— podkreśliła.
00:01. PiS z najwyższym poparciem wśród rolników; KO – wśród właścicieli firm i w dużych miastach
Z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wynika, że wśród rolników zdecydowanie najwyższe poparcie w wyborach do PE uzyskał PiS – 59,7 proc. Na PiS również najczęściej stawiali mieszkańcy wsi – 44,3 proc. Koalicja Obywatelska wygrała m.in. wśród właścicieli firm oraz mieszkańców średnich i dużych miast.
Według Ipsos wśród rolników PiS uzyskał 59,7 proc. poparcia, na drugim miejscu znalazła się Konfederacja – 15,6 proc., a na trzecim Koalicja Obywatelska – 12,1 proc. Na kolejnych pozycjach znalazła się Trzecia Droga – 9,2 proc. i Lewica – 2,3 proc.
Wśród właścicieli i współwłaścicieli firm z dużą przewagą wygrała KO – 47,9 proc., na drugim miejscu w tej grupie zawodowej jest PiS – 19,8 proc., a na trzecim Konfederacja – 16,3 proc. Trzecia Droga uzyskała 8,7 proc. głosów, a Lewica – 5,8 proc. W grupie zawodowej obejmującej dyrektorów, kierowników i specjalistów te wyniki przedstawiają się następująco: KO – 46,4 proc., PiS – 18,1 proc., Konfederacja – 12,9 proc., Trzecia Droga – 11 proc. i Lewica – 10,3 proc.
Pracownicy administracji lub usług głosowali następująco: KO – 38,4 proc., PiS – 26,4 proc., Konfederacja – 14,7 proc., Trzecia Droga – 10,7 proc., Lewica – 8,2 proc. Jeśli chodzi o robotników poparcie wygląda następująco: PiS – 45,3 proc., KO – 24,9 proc., Konfederacja – 17,7 proc., Trzecia Droga – 7,3 proc., Lewica – 3,2 proc.
Wśród uczniów i studentów wygrała KO – 28,5 proc. przed Konfederacją – 24,8 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica – 18,1 proc., a na czwartym i piątym odpowiednio PiS – 13,8 proc. oraz Trzecia Droga – 12,7 proc.
Bezrobotni najczęściej głosowali na PiS – 40,3 proc. i KO – 28 proc. Kolejne miejsce zajęły: Konfederacja – 14,6 proc., Trzecia Droga – 8,6 proc. oraz Lewica – 7,3 proc. Emeryci i renciści głosowali następująco: PiS – 43,5 proc., KO – 42,2 proc., TD – 5,2 proc., Lewica – 4,8 proc., a Konfederacja – 3,7 proc.
Wśród mieszkańców wsi najwięcej głosów zdobył PiS – 44,3 proc., KO – 26,7 proc. oraz Konfederacja – 15,1 proc. Kolejne miejsca zajęła Trzecia Droga – 9,1 proc. i Lewica – 3,7 proc.
W miastach do 50 tys. mieszkańców najwięcej głosów uzyskała KO – 38,9 proc., PiS – 34,6 proc., Konfederacja – 11,4 proc., TD – 8,3 proc. i Lewica – 5,5 proc.
W miastach od 51 do 200 tys. mieszkańców wzrosła przewaga KO – do 47 proc., na drugim miejscu znalazł się PiS – 28,8 proc., a na trzecim Konfederacja – 10,1 proc. Czwarta lokata przypadła TD – 6,9 proc. a piąta Lewicy – 6 proc.
W jeszcze większych miastach (201-500 tys. mieszkańców) jeszcze bardziej wzrosła przewaga KO – do 50,9 proc., drugie jest PiS – 25,5 proc., a trzecia Konfederacja – 8,3 proc. Czwarte miejsce zajęła TD – 7,8 proc., a Lewica – 6,5 proc.
W największym miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) KO uzyskała 47 proc., PiS – 18,6 proc., Lewica – 15,9 proc., Konfederacja – 9,5 proc., a TD – 7,5 proc.
Niedziela, 9 czerwca
23:50. 30,1 proc. wyborców do 29. roku życia zagłosowało na Konfederację
30,1 proc. wyborców między 18. a 29. rokiem życia oddało głos na Konfederację – wynika z badania exit poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsat. Młodzi wyborcy głosowali też na Koalicję Obywatelską (25,8 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (15,3 proc.), Lewicę (15,1 proc.) oraz Trzecią Drogę (11,7 proc.).
23:45. Trzecia Droga i Lewica straciły najwięcej elektoratu w porównaniu z wyborami z 2023 r.
W wyborach do PE na Trzecią Drogę zagłosowało mniej niż połowa wyborców, którzy poparli ją w wyborach do Sejmu w 2023 r. Na Lewicę – niespełna 60 proc. tamtego elektoratu. Najwięcej wyborców utrzymały PiS, KO i Konfederacja – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
23:43. Najniższa frekwencja wśród najmłodszych wyborców
Najwyższą frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego (47,4 proc.) odnotowano w grupie wiekowej 50-59 lat, a najniższą (25,9 proc.) w grupie wyborców w wieku między 18 a 29 rokiem życia – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Zgodnie z wynikami exit poll przeprowadzonego przez Ipsos do urn najchętniej poszli wyborcy w wieku 50-59 lat (47,4 proc.), wyprzedzając nieznacznie grupę wiekową 60 lat i więcej (47,3 proc.).
Najniższą frekwencję (25,9 proc.) odnotowano w grupie najmłodszych wyborców między 18 a 29 rokiem życia. Frekwencja w grupie wiekowej 30-39 lat wyniosła 32,9 proc., a w grupie wiekowej 40-49 lat – 38,5 proc.
Z sondażu wynika, że w wyborach do PE wzięło udział 39,9 proc. uprawnionych pań i 39,5 proc. panów. Najwyższą frekwencję zanotowano w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (51,1 proc.). Była ona o ponad 6 proc. wyższa niż w miastach od 201 tys. do 500 tys. mieszkańców (45 proc.). W mniejszych aglomeracjach (51-200 tys. mieszkańców) frekwencja wyniosła 41,2 proc., w miastach do 50 tys. mieszkańców – 38,4 proc., a na wsi – 35,5 proc.
23:29. Kandydaci z największą liczbą głosów. Budka na czele, wysokie miejsce Szydło
Borys Budka z KO zdobył największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego; zagłosowało na niego ponad 337 tys. osób – wynika z sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Na drugiego w kolejności Bogdana Zdrojewskiego (KO) głosowało ponad 321 tys. osób, a na trzecią Beatę Szydło (PiS) – blisko 275 tys.
Według wyników sondażowych w pierwszej dziesiątce polityków, na których oddano najwięcej głosów, ośmiu to kandydaci startujący z list Koalicji Obywatelskiej, a dwóch z list Prawa i Sprawiedliwości.
Najwięcej, bo ponad 337 tys. głosów miał zdobyć Borys Budka z KO. Na drugim miejscu znalazł się jego kolega partyjny Bogdan Zdrojewski z ponad 321 tys. głosów, a na trzecim startująca z list PiS Beata Szydło z blisko 275 tys. głosów.
Zgodnie z sondażem na kolejnych miejscach znaleźli się Bartosz Arłukowicz (KO, ponad 267 tys. głosów); Patryk Jaki (PiS, ponad 248 tys.); Bartłomiej Sienkiewicz (KO, ponad 247 tys.); Krzysztof Brejza (KO, ponad 230 tys.); Magdalena Adamowicz (KO, blisko 210 tys.); Dariusz Joński (KO, ponad 205 tys.) i na 10. miejscu Ewa Kopacz (KO, blisko 193 tys. głosów).
23:03. Jacek Karnowski: PO zjada swoich koalicjantów w tempie wręcz imponującym
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego są złą, a nawet fatalną wiadomością dla Polski. Większość opinii publicznej albo nie dostrzega, albo nie traktuje poważnie czarnych chmur nad Polską i polską suwerennością: paktu migracyjnego, nowych unijnych traktatów, zapaści demograficznej, uderzenia w podstawy naszej kultury, naszego dziedzictwa
— napisał Jacek Karnowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: PO zjada swoich koalicjantów w tempie wręcz imponującym. Przed PiS walka o przetrwanie w obliczu kolejnych represji i prześladowań
Ale jednocześnie wybory zapowiadają okres niestabilności politycznej po stronie koalicji 13 grudnia. Platforma Obywatelska zjada swoich koalicjantów w tempie wręcz imponującym. Wynik Trzeciej Drogi (8,2 proc.) jest bardzo słaby, a wynik Lewicy (6,6 proc.) dramatycznie słaby. Na początku koalicjanci PO będą szukali pocieszenia, ale za chwilę zrozumieją: jeśli niczego nie zmienią, za chwilę zostaną sprowadzeni do roli nieistotnej przylepki. Tu będzie się działo, to nieuchronne
— zaznaczył.
23:00. Jak głosowali mężczyźni, a jak kobiety?
Na KO w wyborach do PE zagłosowało ponad 40 proc. kobiet i prawie 36 proc. mężczyzn – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Największe różnice między kobietami i mężczyznami są w elektoratach Konfederacji i Lewicy.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 38,2 proc. głosów, PiS – 33,9 proc., Konfederacja – 11,9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 8,2 proc., a Lewica – 6,6 proc. – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Na KO zagłosowało w niedzielę 40,9 proc. kobiet oraz 35,9 proc. mężczyzn biorących udział w wyborach. Zbliżony był wynik Prawa i Sprawiedliwości w obu grupach – na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddało 33,7 proc. kobiet oraz 32,5 proc. mężczyzn.
Największa różnica w preferencjach wyborczych ujawniła się w poparciu dla Konfederacji, która ma dwukrotnie większy elektorat męski – głosowało na nią 16,3 proc. mężczyzn. W przypadku kobiet było to 8,1 proc.
Różnice widać też w poparciu dla Lewicy, która przekonała do siebie więcej wyborczyń (7,8 proc.) niż wyborców (5,8 proc.).
W przypadku Trzeciej Drogi wyniki w podziale ze względu na płeć są podobne: zagłosowało na nią 8,5 proc. kobiet i 8,1 proc. mężczyzn.
Ipsos przeprowadził badanie exit poll przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.
22:56. PKW: Wybory przebiegły w spokojnej atmosferze
Wybory przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów – tak Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Na wieczornej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.
Marciniak zaapelował też do członków obwodowych, rejonowych i okręgowych komisji wyborczych o dalszy wysiłek i zaangażowanie w ustaleniu wyników wyborów, a także do policji o zabezpieczenie dalszych procesów wyborczych.
Jak dodał, w żadnej komisji nie przedłużono głosowania, cisza wyborcza skończyła się zgodnie z planem, dlatego o godz. 21 mogliśmy poznać sondażowe wyniki wyborów.
Wiceszef Komisji Wojciech Sych wskazywał, że wybory przebiegły spokojnie. Jak przekazał, od poprzedniego meldunku odnotowano 14 wykroczeń i żadnego przestępstwa. Łącznie – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji na godz. 18 – w związku z eurowyborami zarejestrowano 45 przestępstw i wykroczeń.
To zdecydowanie niska liczba
— ocenił. I dodał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło mieć wpływu na wybory.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że protokoły komisji – obwodowych, rejonowych i okręgowych – od godz. 23 będą publikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Na ich postawie PKW ustali, które komitety przekroczyły próg wyborczy, ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom, a następnie kto uzyskał mandat. Wtedy też będzie znana ostateczna frekwencja. Protokół PKW zostanie opublikowany na stronie Komisji i przedstawiony na konferencji prasowej.
Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.
W niedzielnych wyborach do PE wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.
22:25. Tusk strofuje koalicjantów: Mam nadzieję, że dotrze do nich lekcja, że ludzie nie chcą kompromisu ze złem
Wszyscy muszą wyciągać wnioski. (…) Nie będę robił użytku nieprzyjemnego dla moich partnerów z tego, że mamy tak wyraźnie lepszy wynik od pozostałych. Ale mam nadzieję, że jedna lekcja dotarła także do koalicjantów: że ludzie nie chcą kompromisu ze złem. Ludzie nie chcą takiego: „no nie wiem, a może tak, a może nie”
— mówił Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami.
To jest konfrontacja o najważniejsze sprawy: o bezpieczeństwo, pokój, po jakiej stronie jest Polska. To są fundamentalne kwestie i w takich momentach albo tu, albo tu, a nie pośrodku
— dodał.
22:10. Poboży: Trzecia Droga po ciężkim nokaucie. Lewica ledwo zipie. Tak kończy się współpraca z PO i Tuskiem
Trzecia Droga po ciężkim nokaucie. Lewica ledwo zipie. Tak kończy się współpraca z Platformą Obywatelską i Tuskiem. Mówiłem już kiedyś. Ogryzie ich do ostatniej kosteczki
— napisał na platformie X Błażej Poboży, doradca prezydenta.
A na koniec łaskawie zaprosi resztki tych formacji do Koalicji Obywatelskiej śladem Nowoczesnej. Tak będzie
— dodał.
22:07. Biejat: Przed nami 3 lata bez wyborów, 3 lata ciężkiej pracy, której Lewica się nie boi
Przed nami trzy lata bez wyborów; trzy lata ciężkiej pracy, której Lewica się nie boi – powiedziała w niedzielę wieczorem wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (Lewica) po ogłoszeniu wyników badania exit poll.
Z badania Ipsos wynika, że Lewica zdobyła 6,6 proc. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Biejat rozpoczęła swoje przemówienie od podziękowań wszystkim zaangażowanym w kampanię wyborczą oraz wyborcom, którzy poszli w niedzielę do urn.
To były ważne wybory i mam nadzieję, że przez kolejne pięć lat uda nam się was wszystkich przekonać, że naprawdę warto stawiać na Europę
— podkreśliła.
Wicemarszałek Senatu zapewniła, że Lewica jest gotowa na kolejne lata ciężkiej pracy.
Przed nami konieczność przekonania młodych, żeby uwierzyli znowu w to, że polityka może być również dla nich, że polityka może być również o ich sprawach, że warto, żeby się w nią angażowali i że warto nam zaufać
— podkreśliła.
Szefowa sztabu wyborczego Lewicy Katarzyna Kotula pogratulowała europarlamentarzystom tego ugrupowania, którzy będą reprezentowali Polskę w PE.
Ta reprezentacja Lewicy jest w europarlamencie bardzo potrzebna, zasilicie szeregi drugiej najsilniejszej frakcji i wiem, że będziecie budować Europę naszych marzeń
— powiedziała.
22:01. Trzaskowski: Wynik KO jest naprawdę nieprawdopodobny
Prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski ocenił, że sondażowy wynik KO w wyborach do PE jest „naprawdę nieprawdopodobny”. Jak podkreślił, cała Europa zobaczy „tę polską twarz, za którą mocno tęskniono”.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 38,2 proc. głosów, PiS – 33,9 proc., Konfederacja – 11,9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 8,2 proc., a Lewica – 6,6 proc. – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Ten wynik jest naprawdę nieprawdopodobny. To pokazuje przede wszystkim, że (…) znowu Polska wyznacza trendy w Europie. Pokazujemy, że da się wygrać z populistami, że mimo iż populiści mają niesamowite wyniki gdzie indziej w Europie, że partie rządzące nie najlepiej sobie radzą, to po tych miesiącach zmian wprowadzanych przez rząd Donalda Tuska wszyscy w Polsce to doceniają i są w stanie się zmobilizować
— mówił Trzaskowski podczas wieczoru wyborczego KO.
Zdaniem Trzaskowskiego, w wyniku niedzielnych wyborów do PE „cała Europa zobaczy tę polską twarz, za którą mocno tęskniono”.
Wielkie podziękowania, wielkie gratulacje, a przed nami kolejny krok, który trzeba będzie wykonać. Znowu będziemy wyznaczali trendy
— dodał.
21:55. Maciejewski: Najniższa frekwencja od dekady. Jak tu Bruksela chce zabierać kompetencje krajom, mając najmniejszy mandat do rządzenia?
Unia Europejska się centralizuje, bo może, bo obywatele kontynentu najmniej interesują się odległą Bruskelą i najmniej utożsamiają z molochem skomplikowanej biurokracji. W Polsce niedzielna frekwencja wyniosła około 40 proc. – gorzej było dopiero dekadę temu w 2014 roku przy udziale co czwartego obywatela w „święcie demokracji”
— napisał Jakub Maciejewski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Najniższa frekwencja od dekady. Jak tu Bruksela chce zabierać kompetencje krajom, mając najmniejszy mandat do rządzenia?
Jest więc chorym paradoksem, że propozycje zmian w traktatach odbierają kompetencje państwom, w tym Polsce, gdzie do wyboru władz dochodzi przy udziale trzech czwartych społeczeństwa, a nadają Brukseli, którą interesuje się dużo mniej niż połowa obywateli
— zaznaczył.
21:47. Poprawa wyników prawicowej opozycji wobec wyborów parlamentarnych
Według exit poll prawicowa opozycja parlamentarna (PiS + Konfederacja) poprawiła wynik procentowy względem 15 października 2023 o ponad 3 punkty
— napisał na platformie X Piotr Trudnowski.
21:39. Thun, Cimoszewicz i Scheuring-Wielus bez mandatu do PE
Mandatu do PE nie wywalczyli m.in.: Paweł Zalewski (TD), Róża Thun (TD), Anna Maria Żukowska (Lewica), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Andrzej Szejna (Lewica), Włodzimierz Cimoszewicz.
21:26. Mentzen: To największy sukces w historii Konfederacji
Jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen ocenił podczas niedzielnego wieczoru wyborczego, że sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego to największy sukces w historii Konfederacji.”Mam wielką nadzieję, że dzięki naszym europosłom uda się zmienić kurs UE” – powiedział Sławomir Mentzen.
Komentując sondażowe wyniki wyborów, Mentzen wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy „przyczynili się do tego sukcesu”.
Ten wynik, który właśnie zobaczyliśmy, to dopiero exit poll, więc jeszcze wiadomo, że może się zmienić, ale nie oszukujmy się, to jest największy sukces w historii naszego środowiska. Nawet jak troszeczkę spadnie to dalej będzie największy sukces w historii Konfederacji
— podkreślił.
Dodał, że dziękuje przede wszystkim wyborcom.
To wy nam zaufaliście, to wy poszliście do lokalu wyborczego po to, żeby zagłosować na naszych kandydatów. To wy uwierzyliście, że głos oddany na naszych kandydatów przyczyni się do tego, że wasze interesy będą jak najlepiej reprezentowane w Unii Europejskiej. Bardzo dziękuję też kandydatom. Nasi kandydaci włożyli w tę kampanię bardzo dużo ciężkiej pracy. Niezależnie od tego, kto z was zostanie europosłem, a komu się to nie uda, w pierwszej kolejności dziękuję tym, którzy najciężej pracowali
— powiedział jeden z liderów Konfederacji.
21:24. Kosiniak-Kamysz: Od początku mówiliśmy, że wybory europejskie będą dla nas najtrudniejsze i to się potwierdza
Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) szła do wyborów jako ugrupowanie centrowe i umiarkowane, a w wyborach europejskich umiar nie jest popularny – powiedział wicepremier, szef MON oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po ogłoszeniu sondażowych wyników głosowania w wyborach do PE.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 38,2 proc. głosów, PiS – 33,9 proc., Konfederacja – 11,9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 8,2 proc., a Lewica – 6,6 proc. – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP
Od samego początku mówiliśmy że te wybory europejskie będą dla nas najtrudniejsze. I to się potwierdza. Traktujemy ten wynik bardzo poważnie i z pokorą
— oświadczył wicepremier.
Wiemy, co mamy do zrobienia, i wiemy, że odpowiedzialność za rządy kosztuje w pierwszej kolejności formacje mniejsze, średnie. Szliśmy z jasnym przekazem – gospodarka, przedsiębiorcy, szukanie porozumienia; bycie partią w środku i centrum
— podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że „to nie są wybory, w których popularny jest ten środek i centrum”.
Skrajności zawsze są bardziej wyraziste i przy niższej frekwencji ten wynik jest taki, jaki otrzymaliśmy
— zauważył prezes PSL.
21:22. Kandydaci Lewica, którzy zdobyli mandaty
Z Lewicy mandaty w PE zdobyli m.in.: Robert Biedroń oraz prawdopodobnie Marek Belka i Krzysztof Śmiszek
21:21 Kandydaci Trzeciej Drogi, którzy zdobyli mandaty
Trzecia Droga do PE wprowadziła Krzysztofa Hetmana i Adama Jarubasa, mandaty prawdopodobne, ale niepewne dla Michała Gramatyki i Michała Koboski
21:20. Kaczyński: Idziemy mimo tego piekielnego ataku na nas, ciągle w tym jednym kierunku
Ta dobra, naprawdę dobra wiadomość, że idziemy mimo tego piekielnego ataku na nas, ciągle w tym jednym kierunku, z którego dojdziemy w pewnym momencie do tego punktu, z którego możemy się odbić do tego wielkiego skoku, który jest nam potrzebny. Skoczymy ku zwycięstwu, bądźcie tego pewni! Dziękuję bardzo
— powiedział Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes PiS zabrał głos po ogłoszeniu wyników exit poll: Idziemy mimo tego piekielnego ataku na nas, ciągle w tym jednym kierunku
21:16. Hołownia: Gratulujemy kolegom i koleżankom z KO spektakularnego wyniku
Gratulujemy kolegom i koleżankom z KO spektakularnego wyniku i wygranej w tych wyborach, trzymamy kciuki za to, żebyście to dobrze wykorzystali – mówił Szymon Hołownia.
21:15. Biedroń: Jako Lewica gratulujemy KO bardzo dobrego wyniku
Jako Lewica gratulujemy KO bardzo dobrego wyniku; zsumowany z wynikami TD i Lewicy potwierdza zwycięstwo demokratycznej większości – powiedział Robert Biedroń.
21:14. Kandydaci PiS, którzy zdobyli mandaty
Z PiS do PE wybrani zostali m.in.: Beata Szydło, Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Adam Bielan, Maciej Wąsik.
21:13. Kandydaci KO, którzy zdobyli mandaty
Z KO mandaty w PE zdobyli m.in.: Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński i Kamila Gasiuk-Pihowicz.
21:10. Tusk: Mam poczucie satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tych pięknych miesięcy po 15 października
Mamy prawo do radości i wzruszenia. Nie będę ukrywał, że w środku przełykam łzy. Muszę być twardy, ale jestem wzruszony
— powiedział Donald Tusk po ogłoszeniu wyników exit poll w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Tusk: Mam poczucie satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tych trudnych lat i tych pięknych miesięcy po 15 października
21:08. Frekwencja w wyborach
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc. – wynika z opublikowanego w niedzielę badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
21:01. WYNIKI EXIT POLL
KO – 38,2 proc. głosów (21 mandatów)
PiS – 33,9 proc. (19 mandatów)
Konfederacja – 11,9 proc. (6 mandatów)
Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 8,2 proc. (4 mandaty)
Lewica – 6,6 proc. (3 mandaty)
Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.)
Polexit – 0,3 proc.
Inny komitet – 0,1 proc.
red/PAP/X
CZYTAJ TAKŻE:
— Skandal w krakowskich komisjach wyborczych! Przewodniczące kazały zdjąć krzyże. „Wspominano o jakimś fikcyjnym zarządzeniu”
— Prezydent Andrzej Duda zagłosował w wyborach do PE. „To bardzo ważne, abyśmy byli dobrze reprezentowani”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS