Wojciech W., prezes jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się m.in. w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych, został oskarżony o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych. To ciąg dalszy sprawy z 2016 roku, w której na ławie oskarżonych zasiądzie jeszcze kilka innych osób.
Do popełnienia przestępstw doszło od 2015 roku do końca marca 2016 roku.
Areszt dla prezesa WASKO. Zarząd firmy: „zarzuty są nieuzasadnione”
Prokuratura skierowała do sądu aktu oskarżenia przeciwko Patrycji Z. – byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz przeciwko Jakubowi M. – byłemu dyrektorowi Departamentu Projektów Własnych ARP S.A. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
– Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Patrycja Z. została oskarżona o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od oskarżonego Wojciecha W. – prezesa jednej ze spółek akcyjnych ze Śląska specjalizującej się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji oprogramowania, systemów informatycznych oraz w zaawansowanej automatyce przemysłowej. Patrycja Z. przyjęła od Wojciecha W. środki pieniężne w kwocie prawie 250 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane jej za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Kanadzie w Ontario, co miało utrudnić wykrycie przestępczego procederu – informuje prokuratura krajowa.
Wojciech W. opłacił Patrycji Z. oraz członkom jej najbliższej rodziny kilkudniowy pobyt w drogim hotelu oraz wyposażenie jej mieszkania. Patrycja Z. bezpłatnie korzystała również z samochodów należących do spółki Wojciecha W. i powiązanych z nim osób marki BMW X6 oraz marki Porsche Panamera
– dodaje PK.
Jakub M. został również oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych od Wojciecha W. – chodzi o środki pieniężne w kwocie prawie 25 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przekazane mu za pośrednictwem firmy jego ojca z branży informatycznej pod pozorem wykonania usługi, która nigdy nie została zlecona i wykonana. Miało to utrudnić wykrycie przestępczego procederu. Wojciech W. obiecał Jakubowi M. spłatę za niego w ciągu 4 lat kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania.
– Zarówno Jakub M. jak i Patrycja Z. otrzymali od Wojciecha W. obietnicę, że w przypadku pojawienia się problemów w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zatrudni on ich w jednej ze swoich spółek na kierowniczych stanowiskach, do czego ostatecznie doszło – kontynuuje prokuratura.
Patrycja Z. w zamian za korzyści majątkowe i osobiste przekazywała pracownikom spółek Wojciecha W. posiadane przez siebie dokumenty i informacje, które nie były publicznie dostępne, a które dotyczyły inwestycji planowanych przez spółki publiczne
– czytamy w komunikacie.
Działania takie podejmował również Jakub M., który ściśle współdziałał ze swoją przełożoną Patrycją Z. Miało to stworzyć Wojciechowi W. przewagę nad konkurencyjnymi firmami i umożliwić podpisanie intratnych kontraktów przez jego spółki ze spółkami publicznymi. Oprócz tego Patrycja Z. w kontaktach z Wojciechem W. powoływała się na wpływy w jednej ze spółek z branży chemicznej oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zapewniała go przy tym o posiadaniu przez siebie możliwości załatwienia jego spraw.
Członkowie rodziny i dyrektor spółki na ławie oskarżonych
Na ławie oskarżonych zasiądzie także Wojciech W., który został oskarżony o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych oraz ich obietnicy zarówno Patrycji Z. jak i Jakubowi M. oraz o płatną protekcję. Wojciech W. odpowie również przed sądem za podrobienie dokumentów oraz za posiadanie narkotyków.
Oprócz tego akty oskarżenia skierowano wobec członków najbliższej rodziny Jakuba M. oraz wobec dyrektora w jednej ze spółek Wojciecha W.
Ojciec Jakuba M. – Zbigniew M. został oskarżony o pomoc synowi w przyjęciu łapówki oraz o pranie brudnych pieniędzy, za co odpowie również żona Jakuba M. – oskarżona Agnieszka M.-K. Natomiast dyrektor w jednej ze spółek Wojciecha W. – Arkadiusz G. został oskarżony przez prokuratora o udzielanie pomocy Wojciechowi W. we wręczaniu łapówek.
Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
(żms)/Prokuratura Krajowa
fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS