Maria Branyas przypisuje swoje długie życie unikaniu „toksycznych” ludzi i wszelkiego „nadmiaru”, ale badacze próbują odkryć naukowe podstawy długowieczności 116-latki. Uważają, że pomoże to w leczeniu niektórych chorób.
Naukowcy badający 116-letnią kobietę mają nadzieję, że pobrane od niej próbki laboratoryjne, ujawnią sekret długiego życia i pomogą im opracować nowe leki stosowane w leczeniu chorób, w tym raka.
Maria Branyas jest najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Urodziła się w San Francisco w 1907 roku, następnie przeprowadziła się do Hiszpanii. Przetrwała trzęsienie ziemi w USA, groźny pożar, hiszpańską wojnę domową, a nawet Covid-19, na który zachorowała w 2020 roku.
Mimo swojego wieku, Maria zachowała bystry umysł, a jedyne problemy zdrowotne, z którymi się boryka, to kłopoty z poruszaniem się i ze słuchem.
Ze szczegółami pamięta epizody, kiedy miała zaledwie cztery lata. Nie cierpi na żadną chorobę sercowo-naczyniową, powszechną u osób starszych.
Stulatka, która regularnie publikuje wpisy na temat swojego życia na Twitterze, już wcześniej przypisała swoją długowieczność prowadzeniu życia “bez nadmiaru”. Swoje dobre zdrowie przypisuje także codziennemu jedzeniu jogurtu naturalnego.
Manel Esteller, profesor genetyki na Uniwersytecie w Barcelonie, pobrał od Marii próbki DNA, w tym ślinę, mocz i krew, aby odkryć sekret jej długiego życia.
Naukowiec chce się dowiedzieć, w jakim stopniu długowieczność Marii zależy od jej nawyków związanych ze stylem życia, a w jakim stopniu od genów.
Maria miała trójkę dzieci, a jej najstarsza córka, która ma obecnie 90 lat, wciąż żyje. Ma także drugą żyjącą córkę, która ma 79 lat, ale przeżyła syna, który zginął w wypadku, gdy miał 77 lat.
Zapytana o sekret swojego długiego życia, Maria napisała na Twitterze:
Kobieta uważa również, że wiele zależy od “szczęścia” i profesor Esteller planuje sprawdzić w laboratorium, w jakim stopniu jej geny uchroniły ją przed pogorszeniem stanu zdrowia związanego z wiekiem.
W ramach swoich badań, przeanalizuje sześć miliardów segmentów jej DNA, w szczególności 200 genów, które uważa się za bezpośrednio powiązane ze starzeniem się.
Naukowiec ma nadzieję, że wyniki badania pomogą w opracowaniu leków stosowanych w leczeniu chorób uwarunkowanych podeszłym wiekiem.
Mamy nadzieję, że badanie komórek Marii dostarczy nam nowych wskazówek dotyczących leczenia chorób neurodegeneracyjnych, chorób układu krążenia związanych z wiekiem oraz raka – powiedział.
Źródło: Daily Star
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS