A A+ A++

Hala Kultury w Łomży gościła około 150 osób na Integracyjnym Festiwalu Piosenki Różnej pod hasłem „Śpiewać każdy może”. Zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łomży impreza zgromadziła zespoły wokalno-muzyczne z 10 ŚDS-ów województwa podlaskiego i Domu Pomocy Społecznej w Łomży. – Zaprzyjaźniamy się w środowisku coraz bardziej i bierzemy udział w wydarzeniach SDS-ów w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim – mówi Wioletta Wiśniewska. – Bardzo chcielibyśmy pochwalić się naszą pracą publiczności i mieszkańcom Łomży.

Trzyipółgodzinne spotkanie zaczęła muzyczno–taneczna niespodzianka w wykonaniu społeczności ŚDS-u w Łomży – ponad 20-tki uczestników i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, mieszczącego się w budynku po dawnej SP nr 3. Wykonawcy wzięli na tapetę przebój zespołu dancowego Piękni i Młodzi: „Chcę, byś mi szeptał czułe słowa my oh my… Polećmy dziś do gwiazd”, aby zaakcentować, skąd pochodzi jedna z najpopularniejszych w Polsce grup disco polo. Na część artystyczną złożyły się występy reprezentacji SDS-ów i rozdanie – jak podkreśla Pani dyrektor – ręcznie wykonanych, drewnianych statuetek, prezentów i dyplomów. Na widowni zasiedli dyrektorzy i kierownicy zaproszonych Domów i placówek pomocy społecznej z Łomży oraz rodziny uczestników ŚDS. Wszystko na scenie miało swój wzruszający klimat, urok i wdzięk, gdyż wykonawcy śpiewali piosenki rytmiczne i melodyczne z przejęciem, przekonaniem i zaangażowaniem. Niepotrzebne były I, II czy III miejsca, ponieważ organizatorzy najwyżej ocenili walory integracji w trakcie przygotowań na próbach w placówkach i prezentacji podczas Festiwalu. 

„Aby każdy poczuł się u nas w Łomży wyjątkowo”
Wioletta Wiśniewska przybliża realia pracy instruktorów w DPS-ach. Opanowanie tekstu piosenki na pamięć, wyćwiczenie ruchów przy mikrofonie i choreografii w wybranych partiach zajmuje ich uczestnikom czasami pół roku praca, a czasami rok. Festiwal sprawia, że wreszcie nie śpiewają „do ściany”, do grupki koleżanek i kolegów, a do prawdziwej publiczności, z profesjonalnym światłem i nagłośnieniem. Możliwość wystąpienia na scenie, zainteresowanie publiczności i oklaski z widowni stanowiły nagrodę: niezapomnianą, jak nieraz przekonali się goście Festiwalu, serdecznie i szczerze witani przez wykonawców po dłuższym okresie niewidzenia.

– Prezentacja na scenie stanowiła dla uczestników i instruktorów symboliczną zapłatę za wysiłek, za miesiące żmudnej i wytrwalej pracy – ocenia Pani dyrektor. – Czwartkową uroczystość przygotowywaliśmy od kilku miesięcy. Występy artystyczne i wystawa fotograficzno-plastyczna to efekt naszej wspólnej pracy, którą chcieliśmy się pochwalić szerszej publiczności i rodzinom podopiecznych. To dla nas duże przedsięwzięcie, gdyż jako amatorzy wykonaliśmy wszystko sami: układ choreograficzny, występ muzyczny, upominki i poczęstunek dla gości. Wszystko zrobiliśmy po to, aby każdy uczestnik 3. Integracyjnego Festiwalu Piosenki Różnej, czy to z niepełnosprawnością, czy też nie, poczuł się u nas w Łomży wyjątkowo.

Wystawa „Zachowaj trzeźwy umysł”
– Imprezę integracyjną połączyliśmy z realizowanym przez ŚDS projektem pod nazwą „Zachowaj trzeźwy umysł”, promującym życie bez uzależnień, m.in.  poprzez edukację artystyczną i integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami – informuje dyrektor ŚDS w Łomży. – Środki na realizację pozyskaliśmy z Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień na 2023 r. Jednym z zadań projektu była organizacja wystawy „Zachowaj trzeźwy umysł”, której wernisaż odbył się w czwartek na 3. Festiwalu. Pokazywane w Hali Kultury prace zostały wykonane na zajęciach terapeutycznych pod okiem instruktorów w ŚDS w Łomży. 

Środowiskowy Dom Samopomocy to społeczność 49 uczestników i 12 pracowników, którą tworzy ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, z niepełnosprawnościami sprzężonymi i osób z autyzmem. Integracyjny Festiwal Piosenki Różnej to okazja do spotkań i integracji różnych środowisk. Daje możliwość prezentacji zdolności artystycznych, zarówno wokalnych i tanecznych, jak i plastycznych. Stanowi co roku dla osób z niepełnosprawnościami bardzo ważne wydarzenie.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

Uczestnicy ŚDS w Łomży stworzyli swój teatr cieni

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością na Olimpiadzie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGEN zmienia godziny otwarcia
Następny artykułWłaścicielka działki dostała powiadomienie na telefon, wkrótce złodzieja zatrzymano