To, na ile skutecznie szczepionka chroni przed wirusem, może zależeć od ilości snu w dniach przed i po szczepieniu – to wnioski z analizy badań dotyczących szczepionek przeciwko grypie i WZW. Wnioski z badań przedstawiono na łamach pisma “Current Biology”.
Osobom dorosłym zwykle zaleca się od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę. Jak wynika z analizy naukowców z University of Chicago oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych Inserm, spanie mniej niż sześć godzin na dobę w okresie szczepienia wiąże się z silnym spadkiem odpowiedzi dotyczącej przeciwciał.
Chodzi o szczepienia przeciwko grypie i WZW (wirusowemu zapaleniu wątroby – red.) – takie brano pod uwagę podczas analizy.
Jednak zdaniem naukowców fakt stwierdzenia związku pomiędzy snem a reakcją na szczepionkę w przypadku dwóch tak różnych wirusów przemawia za uniwersalnością tego zjawiska.
Dokładny czas snu był ustalany dzięki elektronicznym bransoletkom, obiektywnie rejestrującym aktywność badanej osoby. Osłabienie odpowiedzi przeciwciał u osób ze skróconym snem było tak głębokie, że jego poziom przypominał spadek poziomu przeciwciał przeciwko Covid-19 w dwa miesiące po szczepieniu (preparatami Pfizer-BioNTech lub Moderna).
Niewystarczający sen jest czynnikiem behawioralnym, który można skorygować przed szczepieniem, i który może nie tylko wzmocnić, ale także wydłużyć odpowiedź na szczepionkę – powiedziała autorka metaanalizy, dr Eve Van Cauter z University of Chicago (USA).
Związek między snem a skutecznością szczepionki może być poważnym problemem dla osób o nieregularnych harmonogramach pracy, zwłaszcza dla pracowników zmianowych, którzy zazwyczaj mają krótszy czas snu – zauważa.
Naukowiec podkreśla, że układ odpornościowy nie jest jedynym, na który wpływa sen.
Niewystarczająca ilość snu wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia – wylicza.
Zdaniem autorów potrzebne są również badania na dużą skalę, aby określić, kiedy ludzie powinni mieć wystarczającą ilość snu, aby optymalnie zareagować na szczepionkę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS