To nowa jakość w leczeniu dzieci po wypadkach – mówią lekarze Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Otwarto tam pierwsze na Warmii i Mazurach Centrum Urazowe dla Dzieci.
To bardzo ważna wiadomość dla całej społeczności naszego regionu – mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18 roku życia – mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka szpitala.
Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów). Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie.
Istotą tego centrum urazowego jest to, że jest dobry SOR – jest tam lekarz, który jest w ciągłej gotowości. Nie może być takiej sytuacji, że przyjeżdża karetką mały pacjent, czy przylatuje helikopterem ratowniczym, a lekarz poszedł na konsultacje na czwarte piętro, a inny operuje i będzie za 15 albo 20 minut. Tutaj jest specjalista, który stoi w drzwiach i czeka na to dziecko. To wyróżnia właśnie takie centrum – mówi Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej.
W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. Placówka została też doposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z Funduszy Europejskich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS