A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 86 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 10 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 6 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 881 tys. 46. Dzisiaj (14 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 86 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 10 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 3 osób z powodu COVID-19, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 75 tys. 179 osób.

W Błaszkach w pow. sieradzkim działa mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19: z dojazdem do domu. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z takiego ułatwienia w każdą niedzielę lipca. Czytaj więcej

W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi przebywa pacjent zakażony wariantem delta koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w województwie łódzkim. Czytaj więcej

W województwie łódzkim wykonano ponad 2 mln szczepień przeciwko koronawirusowi a 930 tys. osób jest w pełni zaszczepionych. Pomimo szerokiej dostępności szczepionek w wielu punktach służby wojewody odnotowują zmniejszoną liczbę osób zapisujących się na szczepienia. Czytaj więcej

Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi jest jednym z sześciu w kraju, w których będą badane próbki pod kątem nowej odmiany koronawirusa – Delty. Czytaj więcej

Mobilne punkty szczepień po raz kolejny wyjeżdżają w region. W weekend można w nich przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Czytaj więcej

M.Dworczyk: Polska będzie sprzedawać szczepionki na COVID-19

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że Polska będzie odsprzedawać za granicę szczepionki na COVID-19. Proces ma nadzorować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, a pieniądze ze sprzedaży trafią do funduszu walki z epidemią.

Minister, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że sprzedawane będą tylko te dawki, które mogłyby się zmarnować. Przypomniał, że Polska zamówiła około 100 milionów dawek szczepionki i – jak podkreślił – wiadomo, że nie wykorzystamy wszystkich. Zwrócił także uwagę na problem ważności szczepionek. Wskazał, że jedynie szczepionkę firmy Johnsons&Johnson można przechowywać przez dwa lata, a pozostałe trzy preparaty mają krótki okres przechowywania. “Dlatego, aby nie utylizować kilkudziesięciu milionów dawek szczepionki, będzie odsprzedawać partnerom zagranicznym te szczepionki, które są zagrożone niewykorzystaniem” – powiedział.

Szczepionki z Polski mają trafić między innymi do Gruzji, Wietnamu, Australii, na Ukrainę i do krajów bałkańskich.

Spada liczba chętnych do szczepień przeciwko COVID-19

Michał Dworczyk powiedział, że z tygodnia na tydzień o kilkadziesiąt procent spada liczba chętnych do szczepień przeciwko COVID-19. Gość Polskiego Radia 24 zachęcał do szczepień, podkreślając, że ta sprawa dotyczy całego społeczeństwa.

Minister wskazał, że dynamika rejestracji na szczepienia pokazuje, że naturalne zasoby osób przekonanych do szczepień już się niemal wyczerpały. Podkreślił, że spadająca liczba szczepień staje się coraz większym wyzwaniem, i to wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale dla nas wszystkich. Wskazał, że od liczby zaszczepionych osób zależy nasze zdrowie, a także kwestia kolejnych lockdownów.

Do tej pory zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie jest około 55 procent dorosłych Polaków. Michał Dworczyk zaznaczył, że taki odsetek nie uchroni nas przed ewentualną kolejną falą epidemii.

Koronawirus na świecie

Od poniedziałku (19.07.) polscy emigranci wracający do Szkocji z wizyty nad Wisłą unikną kwarantanny. Edynburg poluzowuje zasady. Zniknie obowiązek dziesięciodniowej izolacji po przybyciu z krajów z tzw. pomarańczowej listy. Warunki są trzy. Po pierwsze, trzeba być w pełni zaszczepionym. Po drugie – przynajmniej na razie liczą się tylko zastrzyki zrobione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Wreszcie – w drugim dniu po powrocie nadal będzie trzeba wykonać test PCR, który służy wykryciu importu ewentualnych nowych wariantów.

Wcześniej podobne zasady ogłoszono w Anglii. One również wejdą w życie w poniedziałek (19.07.). Rząd Borisa Johnsona poinformował, że zastanawia się nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby uniknąć obowiązkowej izolacji ludziom, którzy zaszczepili się poza granicami Królestwa, na przykład turystom. Dziś regionalny rząd Szkocji ogłosił, że poluzuje obostrzenia koronawirusowe. Zrobi to jednak ostrożniej, niż Anglia. Nadal obowiązywać będzie na przykład noszenie maseczek w miejscach publicznych pod dachem. Co więcej, rząd w Edynburgu zmodyfikował nieco pierwotny plan, który powstał na początku roku. Choć cały kraj znajdzie się teraz na “poziomie zerowym”, to do listy obowiązujących restrykcji dodano kilka nowych. Pierwsza minister Nicola Sturgeon tłumaczyła, że dominujący w kraju wariant Delta nakazuje większą ostrożność.

Tymczasem po południowej stronie granicy, w Anglii, zostaną zniesione wszystkie przepisy epidemiczne. Zamiast tego rząd Borisa Johnsona chce, by mieszkańcy stosowali się do sugestii i wskazówek i kierowali “osobistą odpowiedzialnością”. Maseczki w metrze lub tramwaju będą rekomendowane, ale nie będzie już nakazu ich noszenia.

Na świecie dramatycznie rośnie liczba ludzi głodujących i niedożywionych. To główny wniosek z opublikowanego właśnie raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według ONZ, jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest pandemia koronawirusa. Specjaliści policzyli, że w ubiegłym roku liczba osób, które nie mają wystarczającej ilości jedzenia, wzrosła do 768 milionów. Oznacza to, że głodny lub niedożywiony jest co 10 mieszkaniec kuli ziemskiej.

Najszybciej liczba głodujących rośnie w Afryce. W ubiegłym roku niedożywiony był co piąty mieszkaniec tego kontynentu. “Co gorsza, 2020 rok w Afryce nie był jeszcze rokiem COVID-u, to się dzieje dopiero teraz. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że w przyszłym roku może być tam jeszcze gorzej” – mówi jedna ze współautorek raportu Anne Kepple.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Ponad połowa osób niedożywionych to obecnie mieszkańcy Azji. Według autorów opracowania, głód najbardziej daje się we znaki dzieciom do 5 lat. Specjaliści twierdzą, że gwałtownie pogarszająca się sytuacja na świecie to skutek kryzysu ekonomicznego, wywołanego w biedniejszych krajach przez pandemię COVID-19.

ONZ zaapelowała do wszystkich krajów członkowskich o skuteczniejsze działania pomocowe, by zatrzymać głód na świecie.

W Rosji, od początku lipca rośnie liczba zgonów osób chorych na Covid-19. Minionej doby zmarło 780 pacjentów. Dobę wcześniej lekarze stwierdzili 752 zgony osób zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne notują niewielki spadek dobowej liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano 24 702 nowe przypadki. Wciąż największym ogniskiem rozprzestrzeniania się patogenu pozostaje Moskwa. Jednak z raportów służb sanitarnych wynika, że sytuacja epidemiczna w stolicy poprawia się. Minionej doby zdiagnozowano 4 991 zakażeń. W części regionów otwierane są tymczasowe oddziały zakaźne dla chorych na Covid-19. Rosyjski lekarz, profesor Leo Bokeria skrytykował rodaków za niechęć do poddania się szczepieniu. W ocenie eksperta, którego wypowiedź cytuje agencja Ria Novosti, w Rosji notowany jest niski stopień świadomości prozdrowotnej. W ponad 35 rosyjskich regionach lokalne władze wprowadziły obowiązkowe szczepienia dla pracowników sfery usług.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł43-letnia kobieta zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Następny artykułLata dwudzieste. Podróż w czasie. Niezwykła wystawa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy